Щонайменше десяток приватних китайських компаній взаємодіють із підприємствами на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, постачаючи обладнання або іншу продукцію. Вони також направляють своїх представників, створюють спільні підприємства та залучають місцеву робочу силу. Водночас половина запасів рідкісноземельних металів знаходиться під окупацією РФ.
Такими є висновки NV після аналізу відкритих джерел, зокрема російських пропагандистських ЗМІ та звітів окупаційних адміністрацій, а також консультацій з українськими експертами.
Китайський бізнес на окупованих територіях
Китайські компанії беруть участь у різних галузях – від енергетики та сільського господарства до легкої промисловості. За словами директора Інституту стратегічних досліджень і безпеки Павла Лисянського, Кремль намагається залучити китайських інвесторів через брак власних фінансових ресурсів для розвитку окупованих територій.
Перші значні контакти між китайськими бізнесменами та підприємствами на Донбасі відбулися навесні 2023 року. Під час Кантонського ярмарку в Гуанчжоу радник генерального директора окупаційної компанії "Надра" Артем Жихарєв відвідав заводи з виробництва гірничодобувного обладнання в Китаї. Незабаром після цього китайська Liming Heavy Industry Science & Technology поставила на окуповані території стаціонарні дробильні установки, вібраційні живильники та інше обладнання для запуску гірничо-збагачувальної фабрики.
Крім того, Каранський кар’єр у Донецькій області уклав угоди про співпрацю з китайськими виробниками промислового обладнання Amma Construction Machinery Shanghai та Zhongxin Heavy Industrial Machinery. За даними російських ЗМІ, китайські компанії взяли на себе контроль над запуском і виробничими процесами нового заводу з виробництва мінерального порошку.
Китайський бізнес також виявив інтерес до вугільної промисловості на окупованих територіях. Зокрема, Sany Heavy Industry поставила прохідницькі комбайни для компанії "Імпекс-Дон", що діє в Донецьку під контролем російської окупаційної влади.
Російсько-китайські "інвестиції"
У 2023 році в Москві відбувся Всеросійський конгрес з комплексного розвитку територій, у якому брали участь представники окупаційних адміністрацій Донецької та Луганської областей. На заході розглядали досвід Китаю в міському плануванні, а серед запрошених був Ван Дунтао – керівник інвестиційного підрозділу Heilongjiang Construction Investment Group.
У 2024 році в провінції Хейлунцзян пройшов перший російсько-китайський будівельний форум. Як повідомляли російські пропагандистські ЗМІ, на ньому були присутні голова так званого "уряду ДНР" Євген Солнцев і представники "Корпорації розвитку Донбасу". Вони презентували китайським інвесторам, зокрема Wisdri Engineering & Research Incorporation Limited, проєкти модернізації металургійної промисловості в Донецьку.
Кремль також намагається інтегрувати окуповані території у міжнародний транспортний коридор Європа – Західний Китай, довжиною 9000 км. Росія будує автомагістраль Ростов-на-Дону – Маріуполь – Мелітополь – Сімферополь (635,6 км), яка має зв’язати окуповані регіони з російською транспортною мережею. У 2023 році китайські бізнесмени відвідали окуповані прибережні райони Херсонщини, де російська влада намагалася зацікавити їх місцевими портами та сільськогосподарськими ресурсами.
Зростання китайської присутності
За словами експертів, у першій половині 2023 року експорт із окупованих районів Донецької області здійснювався до п’яти країн – Китаю, Туреччини, Сирії, Білорусі та Казахстану, а також до невизнаної Абхазії. Більше половини цього торгового потоку (51,8%) складали метали та вироби з них, решта – мінеральні продукти, продукти харчування та сільськогосподарська сировина.
Лисянський зазначає, що на кінець 2023 року Китай забезпечував 60% загального імпорту в окуповану Луганську область. Поставки включали харчові продукти, сільськогосподарську сировину, електрообладнання, запчастини та хімічну продукцію.
Політолог Петро Олещук вважає, що Китай намагається уникати прямої політичної підтримки окупації, проте його бізнес залучений у процеси, які зміцнюють контроль Росії над цими територіями. Він зазначає, що Кремль використовує китайські інвестиції як важіль для легітимізації окупації на міжнародному рівні.
"Чим більше Китай буде залучений до бізнес-операцій на окупованих територіях, тим більше він буде зацікавлений у тому, щоб Росія зберігала над ними контроль", – вважає Олещук.
Нагадаємо, Україна запропонувала Сполученим Штатам стратегічне партнерство у видобутку рідкісноземельних металів та інших природних ресурсів у разі продовження військової підтримки. Водночас частина цих ресурсів перебуває під російською окупацією ‒ близько половини родовищ рідкоземельних металів та менш ніж 20% мінеральних копалин.
Про те, що станом на січень 2025 року під окупацією знаходяться частина родовищ та місць покладів українських цінних корисних копалин загальною вартістю 48% від усіх українських ресурсів, писала редакторка відділу економіки ZN.UA Юлія Самаєва у статті "Трамп міняє зброю на українські ресурси. Три причини, чому це погано".