Таємниця людських останків у Темзі
Упродовж останніх двох століть з дна річки Темзи в Англії дістали сотні людських останків. Нещодавнє дослідження, опубліковане 28 січня в журналі Antiquity, засвідчило, що більшість із них належать до бронзового та залізного віків, проте головне питання залишається відкритим – чому ці тіла опинилися у воді?
Науковці проаналізували 30 скелетів, знайдених у річці, застосовуючи метод радіовуглецевого датування. Результати показали, що останки належать до періоду від 4000 року до н. е. до 1800 року н. е., проте найбільше знахідок припадає на бронзовий (2300–800 роки до н. е.) та залізний вік (800 рік до н. е. – 43 рік н. е.).
«Більшість людей, зокрема й жителі Лондона, були шоковані, коли дізналися, що в Темзі виявлено сотні людських останків», — зазначила провідна авторка дослідження Нікола Артур, кураторка Музею природничої історії в Лондоні. Вона наголосила, що людські кістки у водоймах Північно-Західної Європи знаходять доволі часто, але масове скупчення таких знахідок у Темзі є унікальним явищем.
Дослідження останків із Темзи розпочалося ще у XIX столітті. Спочатку висувалися припущення, що це могли бути жертви битв між кельтами та римлянами. Наприкінці XX століття з’явилася інша версія — ерозія могла спричинити потрапляння поховань у воду. Інше можливе пояснення – тіла потрапили у річку внаслідок утоплення.
Наразі вчені схиляються до думки, що масове скупчення людських решток у Темзі може бути пов’язаним із ритуальними похованнями або жертвопринесеннями. Для підтвердження цієї теорії необхідні подальші дослідження, які, можливо, зможуть розкрити таємницю стародавніх поховань у водах річки.
![loader](/files/images/preloader.gif)
![loader](/files/images/preloader.gif)