Припиніть "заказувати їжу". Як правильно робити замовлення українською
Припиніть "заказувати їжу". Як правильно робити замовлення українською

Припиніть "заказувати їжу". Як правильно робити замовлення українською

Це розповсюджена помилка

Українська мова багата та самобутня, й має слова та вирази на всі випадки життя. Українцям варто позбуватися кальки з російської, яку ми часом використовуємо за звичкою.

"Телеграф" розповідає, яке дієслово використовується у випадку замовлення їжі чи товару. Річ у тім, що інколи можна почути вираз "заказати їжу", але це помилка.

Слово "заказати" в українській мові має зовсім інше значення. "Заказати" — заборонити, не дозволити зробити щось (уживається переважно в розмовному та художньому стилях). У значенні "зробити замовлення" в українській мові це слово не вживається.

Коли йдеться про замовлення — їжі, квитків, товарів, застосовується слово "замовити". Ми кажемо — замовити квитки, замовляємо їжу, замовимо аніматорів на дитяче свято.

Приклади:

  • "Ой заказано і загадано всім козаченькам у військо йти". — М. Маркович
  • "Та й де той пан, що нам закаже і думать так і говорить?" — Т. Шевченко
  • "Солодка прохолода принаджувала гостей, і вони, замовивши собі каву, мостились біля вікна або сідали на веранді" — М. Коцюбинський

Цікаво, що слова "замовляти", "замовити" трапляються також в народній мові, коли йдеться про лікування чи позбавлення болю. Наприклад: "Та не замовляйте зуби — не болять" (М. Номис), "Стара ненька говорила, що він уміє замовляти, що наслано на дитя лихими людьми" (І. Нечуй-Левицький).

Джерело матеріала
loader