Путін може погодитися на поступки Україні, щоб уникнути краху економіки Росії — The Telegraph
Путін може погодитися на поступки Україні, щоб уникнути краху економіки Росії — The Telegraph

Путін може погодитися на поступки Україні, щоб уникнути краху економіки Росії — The Telegraph

Путін може погодитися на поступки Україні, щоб уникнути краху економіки Росії — The Telegraph

Критики Трампа не бачать, що Путін відчайдушно прагне миру.

Дональд Трамп активно просуває свій мирний план для України. Сьогодні розпочалися переговори між делегаціями Росії та США в Саудівській Аравії.

Виключення України та Європи з переговорів у Ер-Ріяді викликало обурення критиків Трампа, а заява міністра оборони Піта Гегсета про те, що Українане зможе відновити свої суверенні кордони, разом із готовністю виключити її вступ до НАТО лише посилила це невдоволення. Колишній радник Трампа з національної безпеки Джон Болтон заявив, що такі поступки рівнозначні капітуляції перед Путіним.

Хоча занепокоєння Європи та України щодо підходу Трампа до дипломатії між США та Росією є зрозумілим, у цьому може бути й позитивний бік. Колосальні втрати Росії на полі бою та хитка військова економіка створюють можливість для ефективних переговорів, зазначає Самуель Рамані, науковий співробітник британського аналітичного центру RUSI.

"Якщо Трамп ще більше послабить російську економіку, нарощуючи видобуток сланцевого газу в США та знижуючи ціни на енергоносії, Путіну може не залишитися іншого вибору, окрім як завершити війну, яку він вважає питанням виживання", — пише аналітик.

Рамані вважає такий сценарій цілком ймовірним. Адже минулого тижня Центральний банк Росії переглянув свої прогнози інфляції на 2025 рік у бік підвищення з 4,5-5% до 7-8%. Поточний рівень інфляції становить 9,9%, а вартість основних споживчих товарів у великих містах зростає набагато швидше.

Оскільки відсоткові ставки в Росії вже становлять 21%, а Центральний банк не має наміру підвищувати їх далі для боротьби з інфляцією, серйозна криза вартості життя виглядає неминучою.

"Ця криза завдасть нищівного удару по рівню життя двох третин росіян, які заробляють менше ніж 415 доларів на місяць, і ще більше загострить розрив між багатими та бідними. Вона також посилить відчуження серед етнічних меншин Росії, які найбільше постраждали від примусової мобілізації", — додає аналітик.

Навіть попри зростання цін на нафту порівняно з довоєнним рівнем, енергетичний сектор Росії перебуває в кризі. Через скорочення продажів у Європі та удари українських дронів по трубопровідній інфраструктурі "Газпром" зафіксував збитки у розмірі 6,9 мільярда доларів у 2023 році.

Якщо європейські країни активніше протидіятимуть "тіньовому флоту" Росії, що нелегально експортує нафту за цінами, вищими за обмеження G7 у 60 доларів, а США нарощуватимуть видобуток енергоносіїв, військова машина Путіна зрештою може залишитися без фінансування.

Рамані також додає, що попри ці негативні макроекономічні показники, Путін усе ще вважає, що зможе пережити ослаблення західної підтримки України. Низьке співвідношення боргу до ВВП та здатність російської економіки витримувати безпрецедентні санкції тимчасово дають йому певну підтримку.

"Однак воєнна економіка Росії — це бульбашка, яка може луснути будь-якої миті. Путін не хоче ризикувати соціально-економічними потрясіннями, які виникнуть у разі краху воєнної економіки, і може піти на неприємні для нього поступки щодо України, щоб цього уникнути", — пише Рамані.

Раніше спікер Путіна Дмітрій Пєсков заявив, що Владімір Путінначебто готовий проводити переговори з президентом України Володимиром Зеленським, однак в Кремлі все одно вважають його нелегітимним президентом.

Джерело матеріала
loader
loader