Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль неодноразово заявляв, що в Україні відбудеться індексація пенсій у березні 2025 року. Однак остаточного рішення поки немає, як і не визначено рівня, за яким підвищуватимуться пенсії. Про це пише 24 канал.
Нагадаємо, що відповідно до діючого законодавства, індексація пенсій повинна відбутися з 1 березня, але щороку коефіцієнт підвищення визначає Кабмін.
При цьому цьогоріч у проєкті бюджету вказано, що індексація повинна відбутися не так, як прописано у базовому пенсійному законі, а так, як вирішить Кабмін. Тобто можливі різні сценарії розвитку подій.
Кому не проіндексують пенсії
Сенс індексації у тому, щоб підтягнути пенсії відповідно до сучасних зарплат, адже їхній середній рівень змінюється.
Пенсію можуть не проіндексувати, якщо особі призначили її вже після 1 січня 2025 року. Якщо ж людина вийшла на пенсію нещодавно, то у неї в розрахунках вказана сучасна зарплата, а тому їй не потрібно підтягати виплату.
Пенсії призначені у попередні 3 роки. Ці пенсії також фактично не індексують, бо у розрахунках вказана зарплата, яка за теперішніми мірками вважається сучасною. Але для таких пенсіонерів можуть встановити втішну надбавку в розмірі 100 гривень, як це було в попередні роки.
Індексація не торкнеться тих, у кого пенсія складає 10 прожиткових мінімумів. Йдеться про суму у розмірі 23 610 гривень.
Розмір індексації
Сергій Коробкін, експерт з питань пенсійного забезпечення, вважає: "Торік та позаторік відповідно до індексації підвищення виплат мало складати не менше 100 гривень й не більше 1 500 гривень. Щось схоже може бути й цього року".
Попередньо у проєкті бюджету Пенсійного фонду на 2025 рік Міністерство соціальної політики запропонувало здійснити індексацію пенсій з 1 березня 2025 року на 10%. Втім, цей проєкт був на початку року оприлюднений і його ще не затвердили.
До речі, НБУ попередньо прогнозував інфляцію на рівні 9% до кінця 2024 року, але її рівень виявився вищим – не менше 12%. Водночас для обрахунку коефіцієнта треба ще й дані щодо рівня середньої зарплати по Україні, а їх ще немає.
За словами експерт, якщо ж інфляція більша, аніж прогнозувалося, то в ідеалі відсоток індексації має бути не 10%, а хоча б 11%.
Як пояснює Коробкін, торік була схожа ситуація, коли на початку січня Мінсоцполітики прогнозувало індексацію на 13%, але вона відбулася лише на 8%. Це пояснили тим, що рівень інфляції сповільнився.