Озвучено оновлені ціни на молоко в Україні
Озвучено оновлені ціни на молоко в Україні

Озвучено оновлені ціни на молоко в Україні

На початку лютого в Україні тривало зниження цін на молоко-сировину через падіння попиту з боку молокопереробних підприємств в умовах скорочення споживання молочної продукції на внутрішньому ринку. Про це повідомляє аналітик Асоціації виробників молока Георгій Кухалейшвілі, пише agronews.ua.

Середня закупівельна ціна молока екстра ґатунку станом на 10 лютого склала 17,40 грн/кг без ПДВ, що на 1 грн. менше ніж місяць тому. Діапазон цін на цей ґатунок в господарствах варіюється від 16,50 до 18,00 грн/кг без ПДВ. Нижня межа цінового діапазону знизилася на 2,00 грн., а верхня межа знизилася на 1,50 грн.

Вищий ґатунок в середньому коштує 16,95  грн/кг без ПДВ (-1,10 грн.). Ціни на молоко вищого ґатунку коливаються від 16,20 до 17,50 грн/кг без ПДВ. Відносно результатів моніторингу першої половини січня, нижня межа цінового діапазону знизилася на 1,60 грн., а верхня межа знизилася на 1,50 грн.

Середня ціна на молоко першого ґатунку склала 16,40 грн/кг без ПДВ і знизилася на 55 коп. відносно першої половини січня. Мінімальна ціна в господарствах склала 16,00 грн/кг і знизилася на 50 коп. Максимальна ціна склала 17,00 грн/кг і знизилася на 1,50 грн.

Відповідно, середньовиважена ціна трьох ґатунків склала 17,08 грн/кг без ПДВ, що на 1,05 грн. менше порівняно з попереднім періодом.

Георгій Кухалейшвілі зауважує, що зниження цін на молоко-сировину в Україні на початку лютого відбулося через обмеження купівельної спроможності українців та зменшення споживання молочних продуктів на внутрішньому ринку. На закупівельні ціни давить низькій попит з боку молокопереробних підприємств та надлишки сирого молока в Україні.

Попри те, що в січні Україна збільшила обсяги експорту молочної продукції, відвантажувалися переважно запаси товарів, які накопичилися на складах в грудні і на початку січня. Тому збільшення експорту на цей раз не вплинуло на активізацію попиту на молоко з боку молокопереробних підприємств.

Вірогідно, передумовою до стрімкого падіння цін на молоко-сировину в Україні стала цінова політика молокопереробних підприємств наприкінці 2024 року, які суттєво підвищили ціни на готову продукцію, користуючись тимчасовим підвищенням цін на вершкове масло на експортних ринках.

Українські споживачі не були готовими до різкого стрибка цін на молочну продукцію в торгівельних мережах. Високі ціни на продукцію українських сироварів сприяли збільшенню обсягів імпорту сирів та скороченню споживання населенням вітчизняних продуктів.

Чинником, який змушує молокопереробні підприємства знижувати закупівельні ціни, є низька технологічна база. На більшості молокозаводів не впроваджені сучасні технології глибокої переробки молока і вони потребують модернізації.

Підприємства отримують молоко екстраґатунку з кращою якістю та більш високою собівартістю, але виробляють з нього готову продукцію з тими самим нормами виходу як у випадку використання молока першого гатунку, яке має гіршу якість. Застаріле обладнання на молокопереробних підприємствах є енерговитратним, що впливає на зростання собівартості виробництва готової продукції.

Ймовірно, молочнотоварні ферми (МТФ) можуть утриматися від нарощування виробництва молока в 2025 році, оскільки молокопереробні підприємства не мають можливості купувати молоко за адекватними ринковими цінами, а подальше збільшення надою може призвести до подальшого обвалу цін.

Якщо за попереднім прогнозом середня закупівельна ціна на молоко-сировину мала опуститися до 17,10 грн. за кг в квітні, то в теперішніх умовах ймовірне більш стрімке скорочення. В найгіршому випадку середня ціна може опуститися до 16,00 грн. без ПДВ до початку березня.

Такий рівень цін є збитковим МТФ, враховуючі зростання виробничих витрат через дорожчання кормів та енергоносіїв. Однак, якщо в лютому попит на експортних ринках буде активним, а складські запаси молочних продуктів в Україні будуть розпродані, то це може посприяти стабілізації цін на молоко-сировину на внутрішньому ринку.

Протягом останніх кількох тижнів в Україні підвищувалися ціни на велику рогату худобу (ВРХ) під впливом збільшення експорту живих тварин в грудні-січні. Спалах ящуру в німецькій землі Бранденбург призвів до скорочення вивозу живця з ЄС. Однак, попит на ВРХ на зовнішніх ринках досить активний в період підготовки до Рамадану в мусульманських країнах.

За результатами моніторингу АВМ, в першій половині лютого 2025 року середня ціна на корів нижче середньої вгодованості становила 73,00 грн. за кг без ПДВ, на корів середньої вгодованості – 72,00 грн. за кг без ПДВ та на корів вищої вгодованості – 70,00 грн. за кг без ПДВ. Відносно січня поточного року корови нижче середньої вгодованості подорожчали на 23,00 грн., корови середньої вгодованості – на 18,25 грн. та корови вищої вгодованості – на 12,00 грн. за кг.



Перегляди: 0
Теги за темою
ціни
Джерело матеріала
loader
loader