Трамп вважає, що Україна винна у тому, що Путін розпочав вторгнення — NYT
Трамп вважає, що Україна винна у тому, що Путін розпочав вторгнення — NYT

Трамп вважає, що Україна винна у тому, що Путін розпочав вторгнення — NYT

Трамп вважає, що Україна винна у тому, що Путін розпочав вторгнення — NYT

Поворот Трампа до путінської Росії перекреслює політику США впродовж поколінь.

Коли вчора американські й російські представники вперше сіли за стіл переговорів після повномасштабного вторгнення Москви в Україну майже три роки тому, Трамп дав зрозуміти, що готовий відмовитися від американських союзників заради спільної справи з Владіміром Путіним.

На думку Трампа, Росія не несе відповідальності за війну, яка спустошила її сусіда. Натомість він вважає, що Україна винна в тому, що Росія вторглася на її територію. Слухати, як Трамп говорив з журналістами про війну, означало чути версію реальності, яка була б невпізнанною на місцях в Україні й, безумовно, ніколи не була б почута від будь-якого іншого американського президента з обох партій, вважає Пітер Бейкер, головний кореспондент Білого дому в газеті The New York Times.

Трамп зазначив, що українські лідери винні у війні, оскільки не погодилися віддати території, і тому, на його думку, вони не заслуговують на місце за столом мирних переговорів, які він розпочав з Путіним. 

"Трамп знаходиться в процесі здійснення одного з найбільш приголомшливих поворотів в американській зовнішній політиці за останні кілька поколінь — повороту на 180 градусів, який змусить друзів і ворогів кардинально переорієнтуватися", — пише Бейкер.

З часів закінчення Другої світової війни довга низка американських президентів розглядала спочатку Радянський Союз, а потім його наступницю Росію як силу, якої слід щонайменше остерігатися. Трамп подає всі ознаки того, що розглядає її як партнера у майбутніх спільних проєктах.

Він чітко дав зрозуміти, що Сполученим Штатам більше не потрібно ізолювати Путіна за його неспровоковану агресію проти слабшого сусіда та вбивство сотень тисяч людей. Натомість Трамп, який завжди відчував незрозумілу прихильність до Путіна, хоче знову прийняти Росію до міжнародного клубу і зробити її одним з головних друзів Америки, додає кореспондент.

"Це ганебний розворот 80-річної американської зовнішньої політики. Протягом усієї холодної війни США відмовлялися легітимізувати радянське завоювання країн Балтії, і це надало сили людям, які боролися за свою свободу. Зараз ми легітимізуємо агресію, щоб створити сфери впливу. Кожен американський президент за останні 80 років виступив би проти заяви президента Трампа", — сказала Корі Шейк, яка є директором досліджень зовнішньої та оборонної політики в Американському інституті підприємництва та була помічником президента Джорджа Буша-молодшого з питань національної безпеки.

В оточенні Трампа вважають, що цей поворот є необхідним виправленням багаторічної помилкової політики. Він і його союзники вважають, що вартість захисту Європи є занадто високою, враховуючи інші потреби.

Досягнення певної домовленості з Москвою, на їхню думку, дозволило б Сполученим Штатам повернути додому більше військ або переорієнтувати ресурси національної безпеки на Китай, який вони вважають "найбільшою загрозою".

"Трамп давно бачить у Путіні однодумця, сильного і "дуже кмітливого" гравця, чиї зусилля, спрямовані на те, щоб змусити Україну піти на територіальні поступки, були нічим іншим, як "геніальними". В його очах Путін є людиною, гідною захоплення і поваги, на відміну від лідерів традиційних союзників США, таких як Німеччина, Канада чи Франція, до яких він ставиться з презирством", — вважає Бейкер.

Крім того, очевидна віра Трампа у свою здатність домовитися з Путіним ставить у глухий кут ветеранів національної безпеки, які мали справу з Росією протягом багатьох років.

"Ми повинні говорити з ними так само, як ми говорили з радянськими лідерами під час холодної війни. Тобто, ви їм не довіряєте", — сказала Селеста Волландер, яка займалася питаннями Росії та України на посаді помічника міністра оборони при президенті Джозефі Байдені-молодшому.

Спілкуючись з журналістами, Трамп говорив так, ніби він дійсно вважає другом Росію, а не Україну.

Нагадаємо, що Трамп також заявив, що Україна має провести вибори, якщо хоче мати місце за столом переговорів. За його словами, Зеленський має лише 4% підтримки серед українців.

 

Джерело матеріала
loader