60% українців готові терпіти матеріальні труднощі заради особистих свобод
60% українців готові терпіти матеріальні труднощі заради особистих свобод

60% українців готові терпіти матеріальні труднощі заради особистих свобод

60% опитаних українців зазначили, що готові терпіти матеріальні труднощі заради особистих свобод та гарантій дотримання громадянських прав.

Про це йшлося під час презентації в Укрінформі соціологічного дослідження "Свобода, безпека, достаток. Думка українців під час війни", проведеного Фондом "Демократичні ініціативи" ім. Ілька Кучеріва.

60% українців готові терпіти матеріальні труднощі заради особистих свобод - Фото 1

"Це дослідження про наш архетип, про те хто ми є. І що ми бачимо в цьому дослідженні? Безумовно те, що нам подобається, - це любов до свободи, те, що ми волелюбна нація. Але я б звернув увагу на те, що це волелюбна нація, яка сильно залежить від економічної ситуації й фактично від забезпеченості. Єдиний рік, коли збіглися дві криві - любов до свободи та готовність пожертвувати свободою, був роком великої економічної кризи 2008, коли багато українців відчули втрату капіталів і падіння в зарплатах. Відповідно, вони одразу різко готові були відмовитися від своїх свобод. Очевидно, що це використовують до сьогоднішнього дня вороги України, в першу чергу Росія", - заявив виконавчий директор Інституту інформаційної безпеки Артем Біденко.

Своєю чергою аналітикиня Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва Поліна Бондаренко розповіла, що респондентам були поставлені загалом шість питань, які передбачали певні антитези.

60% українців готові терпіти матеріальні труднощі заради особистих свобод - Фото 2

"Перше питання стосувалося того, що є особисто важливим: свобода чи безпека? І в даному випадку ми бачимо, що безпека є менш домінуючою опцією. 46% сказали, що заради власних свобод і захисту громадянських прав готові поступитися часткою безпеки. Це насправді є доволі суттєвим порівняно з опитуванням, яке ми проводили у серпні 2022 року. Тоді більшість обрала якраз варіант, що для них безпека є більш бажаною, і вони заради неї готові поступитися часткою свобод і громадянських прав", - зазначила Бондаренко.

Вона наголосила, що 59% опитаних переконані у тому, що рішення влади мають спиратись на думку громадян.

"Більшість вважає, що держава і політики, коли ухвалюють політичні рішення, мають спиратися на волю та настрої населення. Про це заявили 59% опитаних. І меншість, 32%, заявила про те, що політики мають ухвалювати рішення відповідно до думки фахівців", - підкреслила Бондаренко.

За словами Біденка, подібні настрої також може використовувати Росія задля дезінформації та поширення пропаганди.

60% українців готові терпіти матеріальні труднощі заради особистих свобод - Фото 3

"Ми бачимо, що майже 60% (опитаних - ред.) вважають, що політики мають керуватися думкою населення. Хочуть, щоб політики з ними радилися і вважають себе експертами в усіх питаннях. І це є друга проблема нашої держави, яку використовують вороги. Коли ми переходимо в площину пропаганди, бачимо, що ці два фактори, (до яких додається третій фактор - теорія змов) впливають на ті методи, які використовуються в дезінформації проти громадян. Це відбувається тоді, коли українців переконують у тому, що влада з ними не радиться, мовляв, влада корумпована, і тому Україна бідна, зарплати падають, а отже влада погана", - додав експерт.

Бондаренко підкреслила, що попри певні коливання, респонденти продовжують ставити свободу вище за добробут.

"60% опитаних зазначили, що готові терпіти матеріальні труднощі заради особистих свобод та гарантій дотримання громадянських прав. Натомість 24% готові поступитися державі своїми правами та громадянською свободою в обмін на власний добробут", - наголосила вона.

Польовий етап дослідження було проведено з 6 грудня 2024 по 9 січня 2025 року. Загалом опитано 2580 респондентів по всій території України, окрім окупованих територій й територій, на яких ведуться бойові дії. Теоретична похибка вибірки не перевищує 2,9%.

Як повідомляв Укрінформ, уявлення українців про себе уніфікувалося під час війни.

Теги за темою
Україна
Джерело матеріала
loader