Державний діяч не може дозволити собі емоційність у рішеннях, які впливають на майбутнє країни. Про це пише Костянтин Єлісєв у своїй статті «Як Зеленському помиритися з Трампом. Три важливі моменти».
Автор наголошує, що політик може використовувати емоції у боротьбі, проте державний діяч має діяти виважено, керуючись національними інтересами, а не особистими образами чи бажанням публічного ефекту. Такий же принцип має застосовуватися у дипломатії: пріоритетами мають бути мудрість та стратегічна гнучкість, а не шоу чи піар.
Як варто було реагувати на заяви Трампа
Єлісєєв зазначає, що президент України має широкий арсенал інструментів для реагування на міжнародні виклики. Проте він не мав і не повинен був особисто відповідати на неоднозначні висловлювання Дональда Трампа. Для цього існують офіційні дипломатичні канали – МЗС, посольства, парламентська взаємодія, закриті переговори. Відкриті публічні комунікації використовуються лише у випадку крайньої необхідності або при свідомому рішенні загострити відносини.
"Якщо ж коментарі Володимира Зеленського були частиною такої стратегії, то або його підставили радники, або він сам ухвалив незбалансоване рішення. У будь-якому разі, вхід у кризу завжди легший за вихід із неї", - пише Єлісєєв у статті.
Ефектність vs. ефективність
Третій ключовий аспект, на якому наголошує автор, – логіка комунікації Зеленського щодо Трампа була побудована на ефектності, а не ефективності.
Сьогодні для України критично важливий прагматичний підхід, пошук точок дотику із США, а не конфронтація. Відносини Києва та Вашингтона є визначальними для безпеки України. Будь-яка стратегічна помилка чи хибна оцінка ситуації у Білому домі може дорого коштувати державі.
Завдання українського керівництва – переконувати, аргументувати та вибудовувати довіру, навіть якщо результати таких зусиль не будуть миттєво помітними. Тільки така стратегія дозволить забезпечити довгострокову підтримку України в її боротьбі проти російської агресії.
Раніше радник президента США з національної безпеки Майкл Волтц заявив, що лайка України на адресу США "неприйнятна" та для того, аби просунутися в питанні мирних переговорів по Україні, Штати використовують тактику човникової дипломатії.
Як пише видання POLITICO, Трамп і Путін хочуть, щоб Зеленський пішов — їхня спільна позиція викликає занепокоєння. І знаючи, що вони хочуть, щоб він пішов, Зеленський зробить все, щоб втриматися при владі, що лише ще більше погіршить дипломатичну позицію України.