Ласкаво просимо у 2035 рік: як може виглядати світ через десять років, на думку понад 350 експертів? Аналітичний центр Atlantic Council звернувся до аналітиків і фахівців з прогнозування з усього світу з проханням відповісти на найгостріші запитання про головні рушійні сили змін у наступні десять років. Що стосується вторгнення РФ в Україну, то багато респондентів песимістично налаштовані щодо завершення війни на вигідних для Києва умовах, свідчать результати опитування.
На тлі прагнення адміністрації президента США Дональда Трампа якнайшвидше завершити війну РФ проти України, а також у зв'язку з тим, що і Київ, і Москва намагаються забезпечити для себе найкращі можливі умови в будь-якій майбутній мирній угоді, респонденти розділилися в думках щодо того, як може завершитися війна.
Зокрема, 46,6% опитаних експертів прогнозують, що війна завершиться на умовах, переважно сприятливих для Росії, а 43% припустили варіант “замороженого конфлікту”. Лише 4,2% сказали, що війна РФ проти України завершиться на умовах, переважно сприятливих для Києва.
Як зазначає Atlantic Council, результати попереднього опитування, проведеного роком раніше, в якому ставилося дещо інше і детальніше запитання про майбутнє України через десять років, відображали більше оптимізму: 48% респондентів тоді прогнозували, що Україна вийде з війни незалежною, суверенною державою з територіями, які вона контролювала до нападу Росії в 2022 році.
За словами колишнього посла США в Україні Джона Гербста, очікування щодо майбутнього змінюються під впливом історичних подій та сприйняття цих подій, також, на його думку, чи не найважливішим фактором, який визначає результат російської агресії проти України, є політика США.
“Простіше кажучи, сильна політика США, яка передбачає надання Україні зброї, щоб витіснити російські війська з України, і згуртування політичного Заходу для забезпечення економічних потреб України, призведе до явної поразки російського президента Владіміра Путіна, що поверне більшу частину окупованих територій України під контроль Києва, а також гарантуватиме безпеку і територіальну цілісність України через членство в НАТО”, - зазначив він.
“З іншого боку, рішення США припинити допомогу Україні, ймовірно, призведе до катастрофи, яка забезпечить політичний контроль Кремля над країною, створить пряму загрозу для НАТО і заохотить агресію з боку супротивників США на Далекому і Близькому Сході”, - додав Гербст.
Опитування проводилося з 15 листопада по 2 грудня 2024 року. На запитання відповідали понад 356 респондентів.
Останнім часом відносини Києва та Вашингтона “загострилися”. Нещодавно спікер Палати представників США Майк Джонсон заявив, що Конгрес не схвалюватиме нову допомогу Україні. А Трамп, який неодноразово погрожував припинити американську допомогу Києву, днями назвав українського президента Володимира Зеленського “диктатором” та звинуватив Україну у військовому вторгненні РФ — цим заявам передували переговори делегацій США та Росії у Саудівській Аравії. На тлі такого розгортання подій у Європи виникло занепокоєння, що Вашингтон і Москва можуть укласти “мирну угоду” на вигідних для Росії умовах.
У статті “Як Зеленському помиритися з Трампом. Три важливих моменти” Костянтин Єлісєєв проаналізував останні інциденти між Зеленським і Трампом і пояснив, чому нині важливо уникнути помилок у зовнішній політиці й відновити довіру між Києвом і Вашингтоном.