Україна планує в лютому та березні імпортувати близько 800 мільйонів кубометрів газу з Європи, аби компенсувати падіння власного видобутку газу на 40% після низкиросійських ракетних ударів по сектору, повідомляє Reuters із посиланням на високопоставлене джерело в галузі.
З початку року Росія посилила свої ракетні атаки на газові родовища України. НАК «Нафтогаз» та Міненерго офіційно підтверджували пошкодження.
До атак Україна видобувала близько 52 млн кубометрів газу на добу, а взимку споживала від 110 до 140 млн кубометрів на добу. Різницю покривали запасами із газових сховищ. Основні газовидобувні потужності України є вразливими до атак Росії, оскільки вони розташовані в прифронтовій Харківській та сусідній Полтавській областях.
«Цього опалювального сезону ми могли б обійтися без імпорту, але атаки на виробництво змушують нас імпортувати газ, щоб компенсувати скорочення внутрішнього видобутку», — сказало джерело агентства, яке побажало залишитися анонімним.
Український оператор газотранспортних систем каже, що країна почала збільшувати імпорт газу на початку лютого, і з того часу обсяги зросли майже в 10 разів до понад 20 млн кубометрів на добу.
Поточний рівень видобутку газу в Україні ані джерело, ані офіційні відомства не розголошують. Співрозмовник видання зазначив, що Україна має низькі запаси газу в сховищах, але з запланованим імпортом і власним видобутком газу вона зможе прожити опалювальний сезон, який зазвичай триватиме до квітня, без накладення будь-яких обмежень на промисловість і населення.
Експерти з енергетики раніше попереджали, що запаси газу в українських сховищах наближаються до критично низьких 10% від потужності у близько 30 мільярдів кубометрів.
Джерело зазначило, що уже навесні Україні потрібно почати закачування газ для зимового сезону 2025/26, і країні необхідно накопичити близько 13 млрд кубометрів газу. На початок поточного сезону в сховищах України було 12,9 млрд кубометрів газу.
Поки що незрозуміло, скільки газу можна буде імпортувати після березня, оскільки це залежатиме від рівня місцевого видобутку, на який безпосередньо вплине інтенсивність російських ракетних атак, зазначило джерело.
Сергій Макогон у статті "Ворог б’є по газовидобутку. Чи ризикує Україна залишитися без власного газу?" аналізував наслідки російських ударів по критичній газовій інфраструктурі України й прогнозував, чи здатна країна компенсувати втрати, яких зазнала в розпал опалювального сезону.