Розповсюдження та застосування ядерної зброї стає дедалі більшим ризиком, свідчать результати опитування аналітичного центру Atlantic Council Global Foresight 2025, у якому взяли участь понад 350 аналітиків і фахівців з прогнозування з усього світу.
З початку “атомної ери” й особливо після закінчення “холодної війни” зусилля з нерозповсюдження ядерної зброї були спрямовані на те, щоб запобігти отриманню більшою кількістю країн найбільш руйнівної зброї у світі, однак результати таких зусиль виявилися неоднозначними. Майже половина респондентів нового опитування вважають, що ядерна зброя може бути застосована до 2035 року.
Північна Корея та Росія вважаються найбільш вірогідними країнами, які можуть здійснити ядерну атаку
48% опитаних експертів очікують, що ядерна зброя буде застосована в наступному десятилітті, порівняно з 37% в минулорічному опитуванні Global Foresight 2024.
Приблизно чверть респондентів вважають, що Росія може застосувати ядерну зброю до 2035 року, і приблизно такий же відсоток сказали те ж саме про Північну Корею — в обох питаннях спостерігається зростання частки респондентів з подібними думками порівняно з попереднім опитуванням, коли лише 14% очікували, що Росія застосує ядерну зброю, і 15% вважали, що це зробить КНДР.
Іран є найбільш вірогідною, але не єдиною потенційною новою ядерною державою
Згідно з результатами опитування, 88% респондентів очікують, що принаймні ще одна країна отримає ядерну зброю в наступному десятилітті (це більша частка опитаних, ніж 84% в опитуванні Global Foresight 2024). Дещо менше трьох чвертей респондентів вважають, що Іран “приєднається до клубу ядерних держав” протягом наступних десяти років.
Наступні роки можуть принести певні відповіді щодо такого потенційного розвитку подій — від можливих ударів по ядерних об'єктах Ірану до нового раунду ядерних переговорів з Тегераном. Можливо, як визнання цих сценаріїв, більше третини респондентів очікують, що Ізраїль вступить у пряму війну з Іраном до 2035 року.
Новим є стрибок у відсотках респондентів, які вважають, що інші країни отримають ядерну зброю. Наприклад, в опитуванні Global Foresight 2024 чверть респондентів сказали, що Південна Корея отримає ядерну зброю, тоді як у Global Foresight 2025 таку думку підтримали 40% опитаних. Відсоток респондентів, які очікують, що Японія (єдина країна, яка зазнавала нападу із застосуванням ядерної зброї) отримає ядерну зброю також збільшився на десять відсоткових пунктів з 2024 року — до 29%. (Примітно, що в той час як відсоток респондентів, які очікують, що через десять років Іран отримає ядерну зброю, залишався стабільним з року в рік, так само приблизно 40% опитаних очікують, що Саудівська Аравія також отримає ядерну зброю).
Опитування проводилося з 15 листопада по 2 грудня 2024 року. На запитання відповідали понад 350 респондентів, які представляли близько шістдесят країн і всі континенти, окрім Антарктиди. Серед опитаних — представники різних сфер діяльності, включаючи приватний сектор, неприбуткові організації, наукові й освітні установи, урядові та багатосторонні інституції.
Раніше експерти оцінили перспективи нової світової війни до 2035 року: 40,5% сказали, що очікують на такий розвиток подій, тоді як 59,5% опитаних висловили протилежну думку. Судячи з відповідей респондентів, у наступній світовій війні може бути застосована ядерна зброя.