ЄС шукає можливість забезпечити фінансову та військову підтримку України за рахунок заморожених російських активів
ЄС шукає можливість забезпечити фінансову та військову підтримку України за рахунок заморожених російських активів

ЄС шукає можливість забезпечити фінансову та військову підтримку України за рахунок заморожених російських активів

ЄС шукає можливість забезпечити фінансову та військову підтримку України за рахунок заморожених російських активів

Активи можуть бути конфісковані, якщо Москва відмовиться виплатити збитки.

Європейський союз вивчає активніші способи використання заморожених активів центрального банку Росії, оскільки блок намагається забезпечити фінансову і військову підтримку України на тлі ознак того, що США можуть скоротити свою допомогу.

Про це 22 лютого пише Bloomberg, посилаючись на власні неназвані джерела.

За словами людей, знайомих із перебігом переговорів, чиновники ЄС обговорюють можливість використання цих активів як заставу для планованої Міжнародної комісії з претензій, яка визначатиме розмір компенсації, що належить Україні. Активи можуть бути конфісковані, якщо Москва відмовиться виплатити збитки.

Вартість конфіскованих активів буде компенсована зобов'язаннями Росії з відшкодування збитків у рамках потенційної мирної угоди.

Раніше ЄС, країни «Групи семи» та Австралія заморозили близько 280 мільярдів доларів активів російського центрального банку у вигляді цінних паперів і готівки, в основному через бельгійську розрахункову палату Euroclear. Санкції, накладені на видних російських діячів, заморозили ще приблизно 58 мільярдів доларів активів, включно з будинками, яхтами і приватними літаками, за оцінками Казначейства США.

За словами співрозмовників, ще один обговорюваний варіант - доручити країнам-членам ЄС конфіскувати суверенні активи як компенсацію за руйнування енергетичної інфраструктури України. Вони вивчають питання про те, чи буде рішення Міжнародного кримінального суду з цього приводу і жорстокість нападів виправдовувати такі дії відповідно до кримінального законодавства країн-членів.

Однак деякі країни ЄС, зокрема Німеччина і Франція, виступили проти повної конфіскації активів, побоюючись можливих юридичних та економічних наслідків, а також через те, як такі драматичні дії можуть вплинути на міжнародну роль євро.

Дипломатична служба ЄС, а також деякі держави-члени вивчили питання про те, чи знадобляться судові рішення як правова основа для арешту заморожених активів, або ж достатньо буде розрахунку збитків. Європейський центральний банк також висловив стурбованість з приводу цієї ідеї.

Пропозиції ускладнюються тим, що «Велика сімка» вже використала прибуток, отриманий від іммобілізованих російських активів, для забезпечення кредиту Україні в розмірі 50 мільярдів доларів.

Цього тижня Брюссель повідомив послам країн ЄС, що переговори про створення Міжнародної комісії з претензій розпочнуться 24 березня. Вони додали, що питання про нову організацію обговорюватимуть на зустрічі міністрів закордонних справ у понеділок.

Завдання нової комісії полягатиме в оцінці збитків і визначенні точної суми, яка має бути виплачена.

«Без компенсації не може бути і правосуддя», - заявила цього місяця голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, коли установа зробила перші кроки зі створення Міжнародної комісії з претензій. «Росія повинна відповісти за свою агресію - і вона повинна заплатити», - сказала вона.

Нагадаємо, Росія дала зрозуміти, що може погодитися поступитися активами на суму 300 мільярдів доларів, замороженими в Європі, для відновлення України, але наполягатиме на тому, щоб частину грошей було витрачено на відновлення частини України, яку захопила і по суті зруйнувала російська армія.

Хоча обговорення між Росією та Сполученими Штатами перебувають на дуже ранній стадії, одна ідея, яку запропонувала Москва, полягає в тому, що Росія може запропонувати використати більшу частину заморожених резервів для відбудови України в рамках можливої мирної угоди.

Джерело матеріала
loader