До 7330 гривень: в Україні запустили програму компенсації за оренду житла для ВПО
До 7330 гривень: в Україні запустили програму компенсації за оренду житла для ВПО

До 7330 гривень: в Україні запустили програму компенсації за оренду житла для ВПО

Кабінет міністрів України запровадив новий експериментальний проєкт, який дозволить внутрішньо переміщеним особам отримувати субсидію на оренду житла. Відповідна постанова №1225 була ухвалена 25 жовтня 2024 року та набула чинності 29 січня.

Як пояснює експерт із пенсійної справи Сергій Коробкін, програма спрямована насамперед на підтримку ВПО, а також тих, хто здає їм житло в оренду.

"Учасниками проєкту можуть стати особи зі статусом ВПО, які наймають житло і витрачають на оренду понад 20% своїх сукупних доходів", – зазначає Коробкін.

Для отримання субсидії необхідно відповідати кільком критеріям. Претендент має бути переміщеним з територій, де ведуться чи велися бойові дії або з тимчасово окупованих територій, не мати власного житла на підконтрольній Україні території площею понад 13,65 кв.м на кожного члена родини або повністю втратити житло внаслідок бойових дій.

До 7330 гривень: в Україні запустили програму компенсації за оренду житла для ВПО - Фото 1

Важливою умовою є офіційне оформлення договору оренди з реєстрацією у Пенсійному фонді України. Між наймачем та наймодавцем не повинно бути родинних зв'язків, а після укладання договору необхідно проживати за вказаною в ньому адресою.

Очільниця Міністерства соціальної політики Оксана Жолнович наголошує, що офіційний договір захищає права обох сторін: "Фактично це захист людини від того, що її безпідставно виселяють з помешкання на другий день проживання. Водночас це захист і для орендодавця, щоб була вчасно сплачена орендна плата та комунальні платежі".

Розмір субсидії розраховується індивідуально та залежить від рівня доходів, кількості членів сім'ї, вартості оренди з урахуванням коригувального коефіцієнта для регіону. За даними Пенсійного фонду, родина з чотирьох осіб (двоє дорослих і двоє дітей) із сукупним доходом 24 000 гривень на місяць, яка винаймає житло у Дніпрі за 14 000 грн, може отримати компенсацію 7 330 грн.

Проте колишній міністр соціальної політики Павло Розенко має іншу думку. За його розрахунками, компенсація для такої родини складатиме лише 2000-3100 гривень на місяць, що значно менше, ніж попередня допомога на проживання у розмірі 10 000 грн.

Для оформлення субсидії наймач разом з власником житла мають подати заяву та підписаний договір найму до Пенсійного фонду. Це можна зробити особисто в сервісному центрі ПФУ, ЦНАПі або онлайн через портал електронних послуг Пенсійного фонду за наявності електронного підпису у обох сторін.

Серед підстав для відмови у наданні допомоги: придбання нового транспортного засобу протягом останніх 3 місяців, придбання майна чи послуг на суму понад 100 000 гривень, наявність коштів на депозитних рахунках більше 100 000 грн, заборгованість по аліментах тощо.

Субсидія призначається на 6 місяців з подальшим автоматичним продовженням. Експериментальний проєкт розрахований на 2 роки – до січня 2027 року.

Нагадаємо, що виплати житлових субсидій у лютому 2025 року склали 4919,9 млн гривень, які були профінансовані Пенсійним фондом України через уповноважені банки та Укрпошту.

Варто додати, що отримання субсидії на оренду доступне для внутрішньо переміщених осіб, навіть якщо члени родини проживають окремо в різних регіонах.

Також повідомляється, що станом на 18 лютого ПФУ вже профінансував виплати житлових субсидій та пільг, а громадянам рекомендують не хвилюватися, якщо вони ще не отримали кошти, оскільки фінансування відбувається поетапно.

Джерело матеріала
loader
loader