США запровадили нові санкції проти нафтового “тіньового флоту” Ірану
США запровадили нові санкції проти нафтового “тіньового флоту” Ірану

США запровадили нові санкції проти нафтового “тіньового флоту” Ірану

США запровадили нові санкції проти нафтового “тіньового флоту” Ірану

Трамп обіцяв відновити кампанію “максимального тиску” на Тегеран.

У понеділок, 24 лютого, США запровадили новий раунд санкцій проти нафтової промисловості Ірану, обмеження торкнулися, зокрема, низки танкерних операторів і судноплавних компаній за їхню роль у продажу і транспортуванні іранської нафти, заявило американське Міністерство фінансів. Про це повідомляє Reuters.

Заява з'явилася в той час, коли президент США Дональд Трамп прагне “звести до нуля” експорт нафти з Ірану, щоб завадити Тегерану отримати ядерну зброю, і спирається на шари санкцій, вже запроваджених його урядом і попередньою адміністрацією Джо Байдена.

“Іран продовжує покладатися на тіньову мережу суден, вантажовідправників і брокерів для полегшення продажу нафти й фінансування своєї дестабілізаційної діяльності. Сполучені Штати будуть використовувати всі наявні у нас інструменти, щоб націлитися на всі аспекти іранського ланцюга постачання нафти, і кожен, хто має справу з іранською нафтою, наражає себе на значний ризик санкцій”, - сказав міністр фінансів США Скотт Бессент.

Трамп звинуватив свого попередника Джо Байдена в тому, що той не зміг забезпечити суворе дотримання санкцій щодо експорту іранської нафти. Попри американські санкції, експорт нафти приніс Тегерану 53 мільярди доларів у 2023 році і 54 мільярди доларів у 2022 році, згідно з оцінками Управління енергетичної інформації США.

За даними ОПЕК, іранський видобуток у 2024 році був на найвищому рівні з 2018 року.

Трамп довів експорт нафти з Ірану майже до нуля протягом частини свого першого терміну після повторного запровадження санкцій, але продаж нафти Тегерана відновився під час перебування Байдена в Білому домі, оскільки Ірану вдавалося обходити санкції.

Нафта є основним джерелом доходу для Тегерана, й націленість на експорт має на меті позбавити уряд Ірану коштів для його ядерної та ракетної програм. Обмеження, як правило, забороняють будь-яким американським фізичним або юридичним особам вести будь-який бізнес з підсанкційними особами, а також заморожують активи підсанкційних осіб у США.

Втім, неясно, чи призведуть заходи Трампа до значного скорочення іранського експорту. Китай, наприклад, не визнає санкцій США, й китайські компанії купують найбільше іранської нафти. Пекін і Тегеран побудували торговельну систему, яка використовує переважно китайський юань та мережу посередників, уникаючи долара та впливу американських регуляторів.

Міжнародне енергетичне агентство вважає, що Саудівська Аравія, Об'єднані Арабські Емірати та інші члени ОПЕК мають вільні потужності, щоб компенсувати будь-який втрачений експорт з Ірану.

Нещодавно Трамп пообіцяв відновити свою кампанію “максимального тиску” на Іран, яка передбачає жорстку політику Вашингтона щодо Ірану. Таку кампанію він проводив під час свого першого терміну в Білому домі — відносини адміністрації Трампа з Тегераном були напруженими. Нещодавно американський президент також наказав своїм радникам “знищити” Іран, якщо Тегеран уб'є його. Вашингтон роками відстежував іранські погрози на адресу Трампа та інших посадовців адміністрації США. Водночас, за словами Трампа, він відкритий до можливості “угоди” з Іраном.

В’ячеслав Ліхачов у статті "Трамп vs Іран: чи готовий Тегеран до ядерних перегонів?" аналізував, що президент США готовий запропонувати Тегерану для запобігання ядерній загрозі.

Джерело матеріала
loader