"Розпливчата" безпека: у ЗМІ розповіли, як США видаляли гарантії з угоди про мінерали
"Розпливчата" безпека: у ЗМІ розповіли, як США видаляли гарантії з угоди про мінерали

"Розпливчата" безпека: у ЗМІ розповіли, як США видаляли гарантії з угоди про мінерали

У попередніх версіях угоди про мінерали між США та Україною не було жодних фраз про гарантії безпеки, розповіли журналісти. Згадку про гарантії включили лише у фінальний текст.

В угоді про мінерали, яку готуються підписати Сполучені Штати Америки та України, є побіжна згадка про гарантії безпеки. При цьому будь-які чіткі твердження в угоді відсутні. Над тим, щоб гарантій не було у тексті, працювала команда американського президента Дональда Трампа. Про формування тексту угоди про мінерали написало видання The New York Times.

Мирні перемовини — деталі угоди про мінерали

Журналісти прочитали версію документа, на якому можуть з'явитись резолюції Трампа та президента України Володимира Зеленського. Версія — за вівторок 25 лютого, вказується у статті. У тексті відшукалась єдина згадка про безпеку: США "підтримують зусилля України отримати гарантії безпеки, необхідні для встановлення тривалого миру". На думку NYT, це "розпливчасті посилання".

Видання наголосило, що вказана фраза — єдина згадка про гарантії. У статті вказано, що у попередніх версіях угоди про мінерали не було навіть цього. Анонімний український посадовець, який погодився поговорити з журналістами, заявив, що фразу включили у фінальну версію ледь не в останній момент. З його слів, цьому противились чиновники Білого дому.

"Учасники переговорів з адміністрацією Трампа наполегливо намагалися виключити фразу про гарантії безпеки з попередніх версій, стверджуючи, що це формулювання виходить за рамки переговорів щодо прав на корисні копалини. Він був доданий лише в чернетках наприкінці переговорів", — навело NYT слова джерела.

Крім того, видання звернуло увагу на формулювання щодо "відсотка власності та ступеню контролю", який матимуть США. В тексті вказано, що "відсоток та ступінь" — максимальні, дозволені американським законодавством.

"Незрозуміло, як це буде витлумачено", — написали журналісти.

NYT зауважило, що Україна відмовлялась підписувати угоду про мінерали, якщо у ній не буде згадок про гарантії безпеки. Першими підписи поставлять, або вже поставили, міністр фінансів США Скотт Бессент і міністерка економіки України Юлія Свириденко. Якщо українська сторона підпише документ, то, ймовірно, фраза про безпеку там все ж збережеться.

"Не було зрозуміло, чи проєкт, датований вівторком, є остаточною версією", — написало NYT.

Зазначимо, 26 лютого Кабінет Міністрів України погодив укладання угоди про мінерали з США. Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль перелічив шість ключових позицій угоди. Серед них — створять спеціальний фонд, в який Україна буде перераховувати 50% усіх доходів від корисних копалин. Вклад США полягатиме у внесенні коштів, потрібних для відновлення після завершення війни.

Нагадуємо, Дональд Трамп оголосив, коли він очікує візиту Володимира Зеленського для укладання угоди про мінерали.

Теги за темою
війна Володимир Зеленський
Джерело матеріала
loader
loader