/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F33%2F01d31e0441c15235cf114096cce60c38.jpg)
Безпечні гектари: програма компенсацій розмінування показала перші результати
У межах державної програми компенсацій за розмінування агроземель у господарське використання повернули першу тисячу гектарів, повідомив заступник міністра економіки України Ігор Безкаравайний.
Посадовець нагадав, що торік у господарське використання вдалося повернути понад 35 тисяч гектарів землі. Йдеться і про обстеження потенційно забруднених вибухонебезпечними предметами територій, і безпосередньо про очищені від мін, снарядів та уламків угіддя. Хоча взимку, навіть незважаючи на відсутність сильних морозів та снігопадів, практичні роботи з гуманітарного розмінування сповільнюються, в цей період активно інспектували ділянки, очищені восени, передає Укрінформ.
"Як результат - ми перетнули позначку в 1000 гектарів аграрних земель, розмінованих, очищених і повернутих в експлуатацію в межах програми компенсацій. Ці поля вже можна засівати, а восени – збирати врожай", - зазначив Безкаравайний.
Розповідаючи про дію програми, він наголосив, що її учасником може бути будь-хто з аграріїв, хто працює легально, справно сплачує податки та не має зв’язків з Росією. Заявки на розмінування забруднених ділянок приймають через Державний аграрний реєстр.
"Після цього ділянку верифікують, підтверджуючи факт її забруднення, визначається приблизна оцінка вартості розмінування, і цей "лот" виставляється на Prozorro. Оператори протимінної діяльності - приватні компанії (переважно українські) - змагаються за право отримати контракт. Надані ж за програмою гроші зберігаються на спеціальному ескроу рахунку в банку. До них не мають доступу ні аграрій, ні переможець аукціону, з яким укладено контракт на виконання робіт", - роз’яснив посадовець механізм фінансування програми.
І лише після того, як роботу завершено, проінспектовано й надано сертифікат якості, який підтверджує, що ділянка безпечна, кошти з рахунку списуються на рахунок оператора протимінної діяльності.
Поки що не всі аграрії знають про цю програму та розуміють алгоритм її дії, констатував Безкаравайний. Тому в реєстрі багато заявок, оформлених помилково.
"Переважна більшість виконаної роботи – це верифікація заявок. Що, власне, гальмувало виконання програми. Тому зараз ми удосконалюємо програму, щоб помилкових заявок було менше. А також готуємо велику інформаційно-роз’яснювальну кампанію, навчальні матеріали, адже запит на такі роботи величезні", - додав заступник міністра, нагадавши, що цьогоріч на фінансування програм з розмінування передбачили 2,5 мільярда гривень. Ефективне використання цих коштів – один з індикаторів програми міжнародної допомоги Ukraine Facility.

