Ризик для Кремля: потенційний мир в Україні загрожує російській економіці — WSJ
Ризик для Кремля: потенційний мир в Україні загрожує російській економіці — WSJ

Ризик для Кремля: потенційний мир в Україні загрожує російській економіці — WSJ

Для Кремля війна проти України перетворилася на головний економічний двигун.

Як пише економічне зростання Росії напряму залежить від мілітаризації економіки, і будь-яка мирна угода тепер є серйозним ризиком для її стабільності.

Мирна угода – ризик для Кремля

Видання наголошує: попри санкції та міжнародну ізоляцію, економіка РФ витримала роки війни, насамперед завдяки рекордним військовим витратам, які стимулювали виробництво, зайнятість і споживання.

Зараз дивляться

Але ця ж система може розвалитися, якщо Кремль буде змушений скоротити фінансування війни.

– Якщо мир буде досягнуто, будь-яке скорочення військових витрат Росії, найімовірніше, залишить дірку у фінансах Кремля, яку буде важко заповнити, — йдеться у статті.

За оцінками фінського економіста Хелі Сімоли, щонайменше 40% зростання ВВП Росії у 2024 році пов’язане саме з воєнним виробництвом.

Це не враховуючи непрямі наслідки — підвищення зарплат у сфері оборони, соціальні виплати сім’ям військових, а також активне споживання в депресивних регіонах, які отримують дотації.

У разі миру, ці джерела стимулювання зникнуть. Але повернення до мирної економіки буде складним — багато підприємств вже адаптувалися до оборонного замовлення і не зможуть одразу переключитись на цивільне виробництво.

Крім того, російська економіка вже зараз демонструє симптоми перегріву: інфляція, дефіцит робочої сили, нестача технологій і значні втрати ресурсів через війну.

Експерти ISW раніше попереджали, що Кремль намагається створити ілюзію стабільності, хоча реальні показники вказують на глибші проблеми.

Аналітики також зазначають, що завершення війни могло б дати Росії шанс — зниження санкційного тиску, відновлення довіри інвесторів, пожвавлення торгівлі. Але для цього доведеться зберігати високі оборонні витрати ще тривалий час, щоб уникнути економічного провалу на фоні післявоєнної перебудови.

– Кремль зіткнувся з парадоксом: закінчення війни — це шанс і одночасно пастка. Без воєнної економіки Росії буде складно втримати поточний темп зростання, але продовжувати війну безкінечно — також не варіант, — резюмує WSJ.

Теги за темою
Росія США війна
Джерело матеріала
loader
loader