/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F52%2F4e2acfc82966b96c69390f1ea8894e22.jpg)
Українці підприємці рекордно низько оцінили економічну політику уряду
Історичний мінімум
Це дані дослідження Інституту економічних досліджень (ІЕД), озвучені під час заходу "Діловий клімат в Україні у вразливі часи", організованого ІЕД та Офісом Liaison у Брюсселі, інформує 24 Канал.
За словами старшого наукового співробітника ІЕД Євгена Ангела, рівень позитивних оцінок економічної політики уряду у лютому 2025 року сягнув історичного мінімуму – лише 3% підприємств схвалюють дії уряду. Водночас понад 20% бізнесів негативно оцінюють його діяльність, а переважна більшість (66%) дотримується нейтральної позиції.
Зауважте. Як показало дослідження, ще на початку повномасштабного вторгнення нейтральну позицію займало 40% підприємців, але за 3 роки війни цей показник зріс до 66%. Натомість негативні оцінки були особливо високими у 2024 році, коли частка незадоволених підприємців сягнула 30%, а зараз залишається вище 20%.
Різні бізнеси – різні проблеми
Різні групи бізнесу стикаються зі спільними проблемами, але їхні пріоритети різняться. Наприклад, серед тих, хто позитивно оцінює економічну політику уряду, головною перешкодою є небезпека ведення діяльності (69%). Підприємства з нейтральними оцінками найчастіше зазначають нестачу персоналу (68%). Ті ж, хто негативно оцінює уряд, насамперед скаржаться на зростання цін (59%).
"Цей набір проблем є спільним для всіх, але їхня пріоритетність відрізняється залежно від ставлення до уряду", – підкреслив Ангел.
Які основні проблеми
Дослідження також демонструє, що хоча проблеми корупції та тиску з боку контролюючих і правоохоронних органів традиційно не є основними перешкодами для бізнесу, підприємства з негативною оцінкою уряду частіше відзначають ці фактори, а також брак обігових коштів і логістичні проблеми.
Більше того, ці компанії частіше стикалися зі скороченням виробництва (37,8%) та падінням продажів (40,8%), а їхні прогнози щодо подальшого розвитку були менш оптимістичними, ніж у бізнесів із нейтральною чи позитивною оцінкою уряду.
