/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F906db578d82ef230c6a3417a74bf5ec7.jpg)
Законопроєкт про повоєнні вибори вже готується: у ЦВК розповіли, коли їх проведуть
Для проведення виборів після скасування воєнного стану необхідно змінити законодавство після війни, тому провести вибори можливо лише через пів року.
Про це розповів заступник голови Центральної виборчої комісії Сергій Дубовик, пише "Суспільне".
Він наголосив на своєчасності проведення виборів після скасуванні воєнного стану. Для цього потрібно не тільки підготувати інфраструктуру, а повністю переформатувати виборчий процес і підлаштувати його під повоєнні реалії.
"Потрібні зміни до законодавства. Над ними було б варто працювати вже зараз, не очікуючи завершення воєнного стану. Це стосується і порядку утворення закордонних виборчих дільниць, в такому випадку додаткових які не тільки на повоєнних виборах", — повідомив Сергій Дубовик.
Наразі зміни необхідно внести до:
- процесу голосування у військових частинах — після скасування воєнного стану армія поступово зменшуватиметься й у війську навіть під час виборів залишатиметься частина людей;
- голосування на закордонних дільницях у зв'язку з великою кількістю українців за кордоном;
- технологічних питань, спрощення окремих процедур, комплектування виборчих комісій тощо.
За словами Сергія Дубовика, робота в цьому напрямку ведеться й зараз, адже відповідні пропозиції надаються як органам державної влади, так і народним депутатам, членам профільного комітету для опрацювання майбутніх законопроєктів. Без змін до законодавства "важко говорити" про терміни проведення виборів, однак заступник голови ЦВК вважає пів року "розумним" терміном в разі врахування всіх змін до виборчого процесу.
Представник відомства додав, що в Україні виборчий процес не запуститься одночасно із припиненням російсько-української війни. За його словами, навіть воєнний стан не скасують "одразу".
"Склалось законодавство воєнного стану. Для його припинення необхідно буде внесення змін до сотень нормативно-правових актів для того, щоб не обговорити процес державного управління в разі його негайного скасування. Тому ми всі будемо бачити цей підготовчий процес", — повідомив він, додавши, що ЦВК має місяць для оголошення виборчого процесу.
Слід зауважити, що голова ЦВК Олег Діденко в інтерв'ю "Українській правді" зазначив, що пропозиції до закону про повоєнні вибори наразі опрацьовуються. Надалі вони будуть запропоновані парламенту.
Очільник відомства додав, що відповідні зміни будуть стосуватись і виборців за кордоном. Зокрема, планується створення додаткових виборчих дільниць за межами посольств і консульств. Громадяни зможуть ще до початку виборчого процесу подати заяву, що вони перебувають за кордоном і хочуть проголосувати. На підставі цих заяв і додаткової своєї інформації про місця концентрації українців дипломатичні установи зможуть запропонувати Міністерству закордонних справ і ЦВК утворити додаткові виборчі дільниці.
Нагадаємо, нещодавно журналісти видання The Economist із посиланням на джерела в українському уряді зазначали, що Володимир Зеленський націлений провести вибори на початку липня. Глава держави націлений провести вибори влітку. Для проведення агітації закон вимагає щонайменше 60 днів, тому найраніша можливість — початок липня.
Ситуацію з можливим балотуванням коментував колишній головнокомандувач Збройних сил України, посол у Великій Британії, Валерій Залужний. Він заявив, що під час війни потрібно працювати й не думати про вибори.

