/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F432%2F215c411ea3bcc4be862dc7e6a9c55abd.png)
Міноборони створює Єдине вікно для винахідників: як це допоможе фронту
Міністерство оборони України працює над запуском Єдиного вікна для винахідників та раціоналізаторів. Цей ресурс потрібен для виявлення створених військовими нових технологій і їх подальшого масштабування від ідей до реальних виробів, доступних усім Силам оборони.
Прозора система легалізації інновацій дозволить мінімізувати ймовірність втрати напрацювань і привласнення створених за державний кошт розробок, а також захистити права та інтереси військовослужбовців, створити стимули для їх діяльності.
2024 року Головне управління військової юстиції провело дослідження стану охорони прав інтелектуальної власності в системі МОУ і з’ясувало, що відповідного нормативного регулювання у сфері безпеки й оборони практично не існує.
Не визначений правовий статус об'єктів права інтелектуальної власності (ОПІВ), створених під час військової служби. Відсутній орган, який має право здійснювати права їхнього власника. Відтак не існує й обліку ОПІВ.
Свій перший патент МОУ отримало в листопаді торік – на технологію детекції ворожих FPV-дронів "Вітряк М", розроблену військовими інженерами. Доти у власності міністерства не було зареєстровано жодного об'єкта інтелектуальної власності. Патенти на створені за державні кошти розробки оформлювали на посадовців держпідприємств, працівників компаній-розробників тощо.
Як наслідок, перспективні напрацювання втрачали або приватні особи за рахунок держави наживалися за їх комерціалізації. Наприклад, через продаж товарів ЗСУ в обхід тендерних процедур за схемою закупівлі в одного учасника. Власник ОПІВ має виключне право дозволяти та забороняти його використання, що перешкоджає іншим виробляти і продавати такі товари.
Ще одна проблема – без дієвого механізму виявлення і масштабування створені військовослужбовцями технології у кращому разі залишаються в межах однієї частини, тоді як могли б приносити користь усім Збройним силам. Отже мета реформи винахідницької та раціоналізаторської роботи в Міноборони — запровадити такий механізм.
Одним із ключових його елементів стане Єдине вікно для військовослужбовців винахідників та раціоналізаторів. Сучасний веб-сервіс має стати точкою входу інформації про створені ними інновації — технології, пристрої, комп’ютерні програми тощо.
Це дозволить акумулювати відомості про існуючі рішення в єдиному місці і дасть поштовх для їх швидкого перетворення з ідей в об’єкти права інтелектуальної власності і далі в реальні продукти, які підвищують боєздатність Збройних сил.
Передбачається, що держава формуватиме замовлення, а виробництво буде здійснюватися за ліцензією від правовласника та під його наглядом. Ліцензію зможе отримати будь-яке підприємство, яке має відповідні технічні та організаційні умови. Це дозволить розосередити місця виробництва. Завдяки цьому виготовлятимемо швидше і більше.
До Єдиного вікна надходитиме не лише опис ідеї або пілотного продукту, але й інформація про досвід та практику його застосування, що допоможе краще використовувати його технічні можливості. При цьому військовослужбовцю не потрібно проходити кола погоджень – він зможе звернутися з власної ініціативи.
Міноборони розробляє Єдине вікно на базі інтеграційної платформи VIP1 – це сервіс для створення та впровадження нових технологій у Збройних силах, що є у розпорядженні Управління інноваційної діяльності ЗСУ. Він орієнтований на вироби, які знаходяться на високому рівні готовності, й виробників, які потребують здебільшого ресурсів для масштабування.
В свою чергу, Єдине вікно для винахідників і раціоналізаторів розраховане на військовослужбовців, ідеї і технології яких, здебільшого, на початковому рівні життєвого циклу. Інтеграційна платформа та Єдине вікно є взаємодоповнюючими елементами системи інновацій у війську.
Окрема проблема — відсутність стимулів військовослужбовців до винахідницької та раціоналізаторської роботи. Врегулювання належності майнових прав між військовими винахідникам, раціоналізаторам та Міноборони дозволить виплачувати їм справедливу винагороду за промислове використання їхніх напрацювань і стимулюватиме до пошуків нових ідей та рішень.
Крім цього, вони отримають матеріальні ресурси та консультаційну підтримку вузькоспеціалізованих фахівців. У Верховній Раді вже зареєстровані законопроєкти №13111 і №13110, які визначають порядок розподілу майнових прав на ОІВ. Триває розробка підзаконних нормативних актів про порядок і розмір виплати винагороди військовослужбовцям.
У співавторстві з: Андрій Атаманчук, офіцер відділу з питань інтелектуальної власності Головного управління військової юстиції МОУ
Хочете стати колумністом LIGA.net – пишіть нам на пошту. Але спершу, будь ласка, ознайомтесь із нашими вимогами до колонок.
