Орбітальна обсерваторія Gaia припинила роботу — що вона знайшла
Орбітальна обсерваторія Gaia припинила роботу — що вона знайшла

Орбітальна обсерваторія Gaia припинила роботу — що вона знайшла

Wikimedia.org

У четвер, 27 березня, Європейське космічне агентство (ESA) відправило останні повідомлення орбітальній обсерваторії Gaia. Видатному супутнику наказали відключити системи зв’язку та центральний комп’ютер, попрощавшись з ним.

Це був найуспішний орбітальний супутник ESA із моменту запуску 12 років тому. Причиною завершення роботи космічного апарату стала нестача азоту, який Gaia використовувала для коригування орбіти та спостереження за космічними об’єктами. Після запуску у космос обсерваторія використала наявні в неї 55 кг пального, здійснивши понад 15 тис. керованих маневрів. 

Супутник покинув своє орбітальне розташування в другій точці Лагранжа, де він утримувався завдяки гравітації Землі та Сонця, та далі обертатиметься навколо нашої материнської зірки. Останнє спостереження Gaia провела 15 січня цього року. Після цього фахівці з ESA кілька тижнів проводили тестування, перш ніж остаточно відключити обсерваторію.

Орбітальна обсерваторія Gaia припинила роботу - що вона знайшла?
Карта, що показує положення та радіосвітність зірок у Чумацькому шляху/Laura Driessen

Головною місією Gaia було створення детальної тривимірної карти Чумацького шляху. У рамках цього телескоп виміряв точне розташування та рух майже 2 млрд зірок та інших космічних об’єктів, мільйонів галактик і 150 тис. астероїдів. Gaia також вимірювала яскравість і мінливість, і ці дані використовувалися для визначення температур, гравітаційних параметрів, типів зірок. Завдяки цьому телескопу астрономам вдалось дізнатись, що Чумацький шлях має кілька спіральних рукавів, менш чітких, ніж вважалось раніше.

Не дивлячись на те, що Gaia більше не на зв’язку, зібрані телескопом дані продовжитимуть публікуватись. Зокрема, наступний набір даних планується опублікувати у 2026 році, а всі дані, які надала Gaia, стануть доступними аж після 2030 року. Наразі у ESA вже готують нову місію, яка наслідуватиме роботу Gaia, запуск якої планується десь у 2040 роках.

Окрім цього за допомогою Gaia астрономам вдалось визначити одразу дві найближчі до Землі чорні діри. Одна з них перебувала у парі із зіркою на відстані 1,5 тис. світлових років від Землі, а інша розташовується за 3,8 тис. світлових років від нас.

Спецпроєкти

Gaia також виявила компактні нейтронні зірки, утворені внаслідок колапсу, які ховались за іншими більш масивними та яскравими зірками.

Матеріал опублікований у журналі  The Conversation

Джерело: ZMEScience

Теги за темою
Космос
Джерело матеріала
loader
loader