/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F434%2Fd54b77f65efa2ea9727490d9ad4a0b76.jpg)
"У тебе третє підборіддя". Як працює нове інтернет-шахрайство
Українські користувачі соцмереж масово скаржаться на нову схему інтернет-шахрайства. Невідомі, часто закриті профілі, залишають в коментарях образливі слова про зовнішність людини. Шахраї хочуть викликати емоцію і змусити перейти за шкідливим посиланням.
Ця схема працює у різних соціальних мережах та месенджерах, але найчастіше в інстаграмі.
Наприклад, в коментарі чи особистому повідомленні від незнайомого профілю може йтися про третє підборіддя чи поганий запах, або зовнішній вигляд.
У більшості випадків акаунт, який пише подібне - закритий. Побачити пожна лише посилання.
Журналістка ВВС теж отримала такий коментар в мережі інстаграм. У її випадку акаунт того, хто їй це написав, був відкритим.
У профілі було кілька фото, але журналістка зрозуміла, що не знає цю людину.
Про такий досвід написала також парамедикиня 4 штурмового батальйону 92-ої бригади Юлія Сідорова.
У коментарях до її допису багато користувачів розповіли про схожі ситуації на своїх сторінках.
Новий старий фішинг
"Коментарі пишуть від імені людини, яка нібито вас знає. Навіть якщо це не зачепить людину, то цікавість візьме своє - і значна кількість користувачів перейде на акаунт людини, яка їм написала такі гидоти", - написали у фактчекінговій ініціативі "НотаЄнота".
Там розповідають, що, перейшовши на акаунт, користувачі бачать посилання, яке є фішинговим. Це вид шахрайства з виманювання персональних даних.
"Частина акаунтів належать справжнім користувачам, зареєстровані в різний час, але були зламані. Ймовірніше за все, зловмисники отримали логіни і паролі так само - завдяки фішинговій схемі. Після того, як зловмисники отримують доступ до такого акаунту, профіль роблять закритим і змінюють username", - кажуть у "НотаЄнота".
Авторка трьох книг з інфогігієни Оксана Мороз також звернула увагу на небезпечні коментарі.
Вона нагадує користувачам бути уважними до коментарів чи повідомлень, що викликають емоції.
Маркетолог Всеволод Поліщук зазначає, що при переході на підозрілі посилання відбувається злам акаунту, спроба вкрасти фінансові дані, розсилка прохань надіслати кошти тощо.
"Єдина правильна реакція на такі коментарі - скарга і бан. У жодному разі не клікати", - написав Поліщук.
Для чого існують ці схеми
У "НотаЄнота" є кілька гіпотез про те, на що спрямована ця атака.
- Шахраї хочуть отримати доступ до акаунтів українців у телеграмі - і уже з них робити інформаційні атаки або залишати потрібні коментарі.
- Отримати доступ до платіжних карток.
- Деморалізувати українців (подібні атаки здійснюють також на підлітків, які чутливіше сприймають коментарі стосовно своєї зовнішності).
Щоб уникнути неприємних ситуацій, експерти радять не переходити за підозрілими посиланнями та захистити свої профілі у соцмережах за допомогою двофакторної автентифікації (наприклад пароль та код з SMS-повідомлення).
