"Ніхто не допустив би, щоб він не бачив цього вбрання, яким так захоплювалися, бо в такому разі він оголосив би себе або простаком, або негідним свого становища", — писав Ганс Крістіан Андерсен у казці "Нове вбрання короля".
Трамп та його союзник Маск успадкували державу з безпрецедентною потужністю і функціональністю, і розбирають її на частини. Вони також успадкували набір альянсів і відносин, які лежали в основі найбільшої економіки у світовій історії. Це вони теж руйнують, зазначає американський історик Тімоті Снайдер.
Снайдер нагадав, що віцепрезидент США Джей Ді Венс разом з дружиною протягом трьох годин відвідував американську базу в Гренландії. Радник з питань національної безпеки Майк Волтц з дружиною також були там.
Загальним контекстом була наполеглива заява Дональда Трампа про те, що Америка повинна захопити Гренландію, яка є автономним регіоном Данії. Початковий план полягав у тому, що Уша Венс відвідає гренландців, очевидно, виходячи з логіки, що Друга леді буде "ефективним аніматором колоніального підпорядкування", додає Снайдер.
Але ніхто з них не захотів її бачити, а гренландський бізнес відмовився слугувати тлом для фотосесій або навіть обслуговувати непроханих американців. Тож натомість американські пари дуже швидко відвідали космічну базу Пітуффік.
На базі, на крайній півночі острова, американські гості фотографувалися і обідали з військовослужбовцями. Вони розглядали базу як декорацію для пресконференції, де повторювали власні переконання; нічого не було пережито, нічого не було вивчено, нічого розумного не було сказано.
"Венс, який ніколи раніше не відвідував Гренландію, був цілком впевнений, як повинні жити гренландці. Він звернувся з політичним закликом до гренландців, жодного з яких не було ні в залі, ні поруч з ним. Він стверджував, що Данія не захищає безпеку гренландців в Арктиці, і що це зроблять Сполучені Штати. Тому Гренландія повинна приєднатися до Сполучених Штатів", — пише Снайдер.
Потрібно трохи терпіння, щоб розплутати всю цю нісенітницю. База в Пітуффік (колишній Туле) існує лише тому, що Данія дозволила Сполученим Штатам побудувати її в складний час. Протягом десятиліть вона служила Сполученим Штатам як центральна частина їхнього ядерного арсеналу, а потім як система раннього попередження про радянську, а потім і російську ядерну атаку, пояснює історик.
Коли Венс заявляє, що Данія не захищає Гренландію та військову базу, він ставить хрест на співпраці поколінь, а також на самому НАТО. Данія була однією із засновниць Альянсу, і захист Данії та Гренландії вже є обов’язком США, так само як захист Сполучених Штатів є обов’язком Данії та інших членів НАТО.
"Американці можуть посміятися над цією ідеєю, але така зарозумілість є невиправданою. Ми єдині, хто застосував статтю 5, зобов'язання щодо взаємної оборони в рамках договору НАТО, після 11 вересня; і наші європейські союзники відреагували на це. На душу населення в Афганській війні загинуло більше данських солдатів, ніж американських. Чи пам'ятаємо ми їх? Чи дякуємо їм?", — заявив Снайдер.
Загроза в Арктиці, про яку говорить Венс, — це Росія; і, звичайно, захист від російського нападу — це місія НАТО. Але зараз Сполучені Штати підтримують Росію в її війні проти України. Ніхто не робить більше для стримування російської загрози, ніж Україна. Дійсно, Україна зараз фактично виконує всю місію НАТО, відбиваючи величезну російську атаку.
Але Венс виступає проти допомоги Україні, поширює російську пропаганду про Україну і найбільш відомий тим, що кричав на президента України в Овальному кабінеті. На базі Венс також звинуватив у вбивствах в Україні Байдена, а не Путіна, що є парадоксальним.
Венс стверджував, що зараз між Росією й Україною діє енергетичне перемир'я. Насправді Росія негайно його порушила. Росія зараз готує масований весняний наступ на Україну; реакція Маска-Трампа полягала в тому, щоб повністю ігнорувати цю велику реальність, дозволяючи припинити допомогу Україні часів Байдена. Тим часом Данія надала Україні більш ніж у чотири рази більше допомоги на душу населення, ніж Сполучені Штати, зазначив історик.
Гренландія, Данія і Сполучені Штати протягом більшої частини століття були залучені до складних і ефективних механізмів безпеки, які передбачають найгірші сценарії розвитку подій. Безпека в Арктиці — питання, яке Трамп і Венс відкрили для себе зовсім недавно, — була предметом занепокоєння протягом десятиліть під час і після холодної війни.
Зараз на Пітуффіку лише кілька сотень американців, а колись їх було десять тисяч; на острові є лише одна американська база, а колись їх було з десяток; але це американська політика, а не провина Данії, додає Снайдер.
"У нас дійсно є проблема з прийняттям відповідальності. Сполучені Штати значно відстали від своїх союзників і суперників в Арктиці, частково через те, що члени політичної партії Венса десятиліттями заперечували реальність глобального потепління, через що ВМС США було важко переконати Конгрес у необхідності введення в експлуатацію криголамів", — пише історик.
Сполучені Штати мають лише два діючі арктичні криголами; адміністрація Байдена мала намір співпрацювати з Канадою, яка має кілька криголамів, і з Фінляндією, яка будує багато криголамів, щоб конкурувати з Росією, яка має найбільше криголамів. Цей спільний план дозволив би Сполученим Штатам перевершити Росію за криголамними можливостями.
Це один з незліченних прикладів того, як співпраця з союзниками по НАТО приносить користь Сполученим Штатам. Незрозуміло, що станеться з цією домовленістю тепер, коли Трамп і Венс визначили Канаду, як і Данію, як конкурента або навіть як ворога. Ймовірно, вона розпадеться, залишивши Росію в ролі домінуючого гравця.
"Як і у всіх справах, пов’язаних із тандемом Маска-Трампа, питання "кому вигідно?" щодо імперіалізму в Гренландії має очевидну відповідь: виграє Росія. Путін не може стримати свого захоплення американським імперіалізмом щодо Гренландії. Створюючи штучні кризи у відносинах з Данією та Канадою, двома найближчими союзниками Америки за останні вісімдесят років, люди Трампа позбавляють Америку здобутків у сфері безпеки й створюють хаос, в результаті якого Росія отримує вигоду", — переконаний Снайдер.
Американський імперіалізм, спрямований проти Данії та Канади, є не лише морально неправильним. Він є стратегічно згубним. Сполучені Штати нічого не виграють від цього, але багато втрачають. Немає нічого такого, що американці не могли б отримати від Данії чи Канади через альянс. Саме існування бази в Пітуффік свідчить про це.
В атмосфері дружби, яка панувала останні вісімдесят років, всі мінеральні ресурси Канади та Гренландії можна було продати на вигідних умовах або, якщо вже на те пішло, розвідати американськими компаніями. Єдиний спосіб поставити весь цей легкий доступ під сумнів — піти курсом, який обрали Маск і Трамп: торгові війни з Канадою і Європою, загроза фактичних воєн і анексій.
"Маск і Трамп створюють криваво ідіотську ситуацію, в якій Сполученим Штатам доведеться вести війни, щоб отримати те, що ще кілька тижнів тому було доступним. І, звичайно, війни рідко закінчуються так, як очікується", — вважає Снайдер.
Багато зусиль витрачається на те, щоб витягти з усього цього вчення. Але його немає. Це просто безглуздість, яка вигідна ворогам Америки. Ганс Крістіан Андерсен розповів незабутню казку про голого короля. У Гренландії ми побачили американський імперіалізм "без одягу". Голий і марнославний, додає історик.
Маск-Трамп ставляться до Європи, як до якоїсь занепадницької прірви, і припускають, що альянси з диктатурами якимось чином будуть кращими. Але Європа — це не лише дім наших традиційних союзників; це завидний простір демократії, багатства і процвітання, з яким нам вигідно мати добрі стосунки, і в якого ми можемо іноді повчитися.
Тож поміркуйте. США посідають 24 місце у світі за рівнем щастя. Непогано. Але Данія — номер два (після Фінляндії). За шкалою від 1 до 100, Freedom House ставить Данію на 97 місце, а США на 84 — і цього року США дуже сильно впадуть.
Ймовірність потрапити до в'язниці для американця приблизно в десять разів вища, ніж для данця. Данці мають доступ до універсальної й, по суті, безкоштовної охорони здоров'я; американці витрачають величезні гроші, щоб хворіти частіше і щоб їх лікували гірше.
Данці в середньому живуть на чотири роки довше, ніж американці. Університетська освіта в Данії безкоштовна; середній залишок заборгованості десятків мільйонів американців, які мають студентські борги в США, становить близько 40 000 доларів.
Данські батьки мають спільну річну оплачувану відпустку по догляду за дитиною. У США один з батьків може отримати дванадцять тижнів неоплачуваної відпустки.
У Данії народився дитячий казкар Ганс Крістіан Андерсен. У США — дитячий письменник Джей Ді Венс. Американські діти приблизно вдвічі частіше, ніж данські, помирають у віці до п'яти років, підсумував Тімоті Снайдер.
Нагадаємо, що Білий дім готує оцінку того, скільки коштуватиме федеральному уряду контроль над Гренландією, за словами трьох осіб, обізнаних з цим питанням. У той час як вимоги Трампа викликали міжнародне обурення і докір з боку Данії, чиновники Білого дому в останні тижні зробили кроки, щоб визначити фінансові наслідки приєднання Гренландії до США.