/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F9%2F52c01f5b06bc9e5a630be4206a573058.jpg)
Мобілізовують навіть заброньованих: юрист пояснила причини
Система бронювання військовозобов’язаних, яка мала б захищати певні категорії громадян від мобілізації, на практиці не завжди працює. Випадки, коли ТЦК мобілізує навіть тих, хто офіційно заброньований, перестали бути рідкістю.
Юрист Катерина Аніщенко пояснює, що бронювання лише дає право на відстрочку, але не є абсолютним захистом. Причин, чому заброньованих все ж мобілізують, може бути декілька.
З 2024 року всі військовозобов’язані, включно з тими, хто має бронь, зобов’язані щороку проходити військово-лікарську комісію. Якщо людина не пройшла ВЛК у встановлені терміни, їй можуть відмовити в продовженні бронювання.
Автоматична система бронювання через "Дію" почала працювати лише наприкінці 2024 року. До цього бронь підтверджували паперові витяги з Мінекономіки. Проте є випадки, коли ТЦК ігнорували ці документи та мобілізували людей. Якщо бронювання не відображається в "Дії", людину можуть призвати, навіть якщо вона має паперове підтвердження.
Роботодавець має регулярно оновлювати дані щодо військовозобов’язаних співробітників і надсилати їх до ТЦК. Якщо цього не зробили вчасно, інформація про бронювання може просто не дійти до військкомату, і працівника мобілізують.
Якщо людина отримала бойову повістку (з вимогою з’явитися у ТЦК з речами), а бронювання ще не було оформлене або не встигло набути чинності, відстрочка більше не діє. У такому випадку мобілізація відбудеться майже напевно.
Випадки мобілізації осіб із бронню вже розглядаються в судах. Проте судова практика показує, що далеко не завжди заброньовані військовозобов’язані можуть відстояти своє право на відстрочку.
Як уникнути примусової мобілізації при наявності броні?
- Регулярно перевіряти свій статус бронювання в "Дії" або через систему "Резерв+".
- Проходити ВЛК у встановлені строки, щоб уникнути анулювання броні.
- Взаємодіяти з ТЦК, якщо отримали повістку, і доводити своє право на відстрочку.
- Переконатися, що роботодавець вчасно оновлює дані про вас у ТЦК.
Раніше ми розповідали про важливі зміни у "Резерв+": що впровадили для отримання відстрочки
Також, "Вони сидять у тилу": кого пропонують мобілізувати в Україні замість зниження призовного віку

