Що таке мито та які види бувають в Україні: пояснення простими словами
Що таке мито та які види бувають в Україні: пояснення простими словами

Що таке мито та які види бувають в Україні: пояснення простими словами

Згідно з (стаття 4) виділяють декілька видів митних платежів: мито, акцизний податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції), податок на додану вартість із ввезених на митну територію України товарів (продукції).

Факти ICTV розказують, що таке мито на товар, які види мита бувають в Україні — детальніше читайте в матеріалі.

Що таке мито простими словами

Мито  (податок, збір) — загальнодержавний непрямий податок, встановлений, який стягується з товарів та інших предметів під час їхнього переміщення через митний кордон країни.

Зараз дивляться

Іншими словами, мито — це обов’язковий платіж, що накладається на імпортовані або експортовані товари з метою регулювання зовнішньоекономічної діяльності та захисту внутрішнього ринку. Воно може класифікуватися за різними ознаками.

Зокрема мито поділяється на такі види:

  • За напрямком руху товарів:
  1. Ввізне мито — стягується при ввезенні товарів на митну територію країни. Його мета — захист внутрішнього ринку та підтримка національних виробників.
  2. Вивізне мито — накладається при вивезенні товарів за межі митної території. Застосовується для регулювання експорту певних товарів та забезпечення потреб внутрішнього ринку.
  3. Транзитне мито — застосовується до товарів, що перевозяться транзитом через територію країни.
  • За способом нарахування:
  1. Адвалерне мито  — обчислюється у відсотках від митної вартості товару.
  2. Специфічне мито — встановлюється у фіксованій сумі на одиницю товару.
  3. Комбіноване мито — поєднує обидва вищезазначені види.
  • Особливі види мита:
  1. Сезонне мито — вводиться на певний період для регулювання сезонних коливань на ринку. Встановлюється на певний період (від 60 до 120 днів) для регулювання імпорту або експорту сезонних товарів, таких як сільськогосподарська продукція.
  2. Спеціальне мито — зазвичай застосовується як захисний захід у відповідь на недружні дії з боку інших держав, а також для захисту національного товаровиробника від надмірного імпорту.
  3. Антидемпінгове мито — накладається на товари, які імпортуються за заниженими цінами. Наприклад, може застосовуватися, коли іноземні товари ввозяться за заниженими цінами (демпінг), що може завдати шкоди вітчизняним виробникам.
  4. Компенсаційне мито — застосовується для нейтралізації субсидій, наданих виробникам в інших країнах. Накладається на імпортовані товари, які отримали субсидії в країні виробництва, що може створювати неконкурентні переваги та шкодити національним виробникам.

Кожен вид мита має свої специфічні умови застосування та спрямований на регулювання зовнішньоекономічної діяльності, захист національних інтересів і підтримку балансу на внутрішньому ринку.

​Які бувають ставки мита в Україні

Ми розказали, що таке мито, що означає кожен з його видів. Також варто дізнатися про ставки державного мита та для чого вони застосовуються.

Митний тариф установлює конкретні ставки мита, які безпосередньо впливають на вартість імпортованих товарів, що, своєю чергою, формує рівень внутрішніх цін у країні. Це відображається на результатах господарської діяльності підприємств.

Зазначимо, що ставки ввізного мита встановлюються № 584-VII від 19 вересня 2013 року. Ставки інших видів мита встановлюються окремими законами.

В Україні розрізняють наступні ставки ввізного мита:

  • адвалорна — нараховується у відсотках до митної вартості товарів та інших предметів, що обкладаються митом;
  • специфічна — нараховується у встановленому грошовому розмірі на одиницю товарів та інших предметів, які обкладаються митом;
  • комбінована — складається з адвалорної та специфічної ставок мита, тобто поєднує обидва види митного обкладення.

Залежно від країни походження товару ставки мита можна поділити на:

  • преференційні ставки — митні тарифи, які застосовуються до товарів і вантажів, що походять із країн, які разом з Україною входять до складу митних союзів, формують спеціальні митні зони або мають із нею укладені міжнародні угоди про спеціальний преференційний митний режим. Також ці ставки можуть застосовуватися до товарів із країн, що розвиваються;
  • пільгові ставки — знижені митні тарифи, що діють для товарів, ввезених з країн або економічних об’єднань, яким в Україні надано режим найбільшого сприяння. Це означає, що підприємства цих країн мають переваги щодо сплати мита, якщо інше не передбачено спеціальними преференційними умовами.
  • загальні (повні) ставки — застосовуються до решти товарів та предметів.

Митні тарифи залишаються ключовим інструментом державного регулювання зовнішньої торгівлі, оскільки вони дозволяють захищати національного виробника від іноземної конкуренції.

Що таке мито на імпорт

Мито на імпорт — застосовується при ввезенні товарів на митну територію країни. Його основна мета — регулювання зовнішньоекономічної діяльності та захист внутрішнього ринку, оскільки мито збільшує вартість імпортованих товарів, роблячи їх менш конкурентоспроможними порівняно з вітчизняними.

Що таке державне мито

Державне мито — грошова сума, що стягується уповноваженими органами (наприклад, нотаріальними конторами, органами МВС) за вчинення юридично значущих дій або видачу документів.

Тобто державне мито — це плата за адміністративні послуги, які надаються громадянам та організаціям, а не податок на товари.

Воно накладається, зокрема, при поданні позовних заяв до суду, реєстрації актів цивільного стану, видачі паспортів, реєстрації підприємств тощо.

Коли не потрібно сплачувати мито

Митні збори стягуються з більшості категорій товарів, тому підприємці та юридичні особи мають бути готові до таких платежів. Це стосується й фізичних осіб, які, наприклад, імпортують автомобілі чи інші транспортні засоби з-за кордону.

Якщо особа замовляє товар з-за кордону на суму до €150, мито не стягується. Однак, якщо вартість товару перевищує цей ліміт, необхідно сплатити податок на додану вартість (ПДВ). При цьому оподатковується лише та частина вартості посилки, яка перевищує встановлений ліміт.

Ми розказали, що таке мито та які види бувають. У підсумку можна сказати, що воно відіграє важливу роль у регулюванні зовнішньоекономічної діяльності держави, сприяє захисту національних інтересів та наповненню бюджету.

Теги за темою
Україна
Джерело матеріала
loader
loader