/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F68%2F526ca87362f39f2a048c98f6303291ff.jpg)
Український ринок пшениці: експортна географія докорінно змінилась
Український ринок пшениці: експортна географія докорінно змінилась
Джерело фото: millermagazine.com
Експорт української пшениці залишається стабільним цього сезону, попри виклики та зміни у торговельних потоках.
Про це повідомила CEO ASAP Agri та брокер Atria Brokers Христина Серебрякова.
Вона зазначила, що у липні – березні 2024/25 МР Україна, як свідчать офіційні дані, відправила за кордон майже 13 млн т пшениці, що лише трохи менше за 13,9 млн т роком раніше.
«Однак за цими загальними цифрами ховається докорінне переформатування експортної географії, що включає три ключові зміни в українській торгівлі пшеницею», — додала фахівчиня.
Христина Серебрякова зауважила, що Іспанія зберігає лідерство, але обсяги зменшуються.
«Постачання впали до 3,1 млн т із 4,4 млн т роком раніше. Причина — зменшення імпортної потреби через високий урожай зерна в країні минулого року», — пояснила вона.
Водночас Туреччина зникає з карти українського експорту.
«Торік Туреччина була третім за величиною ринком для української пшениці, але цього сезону її закупівлі майже обнулилися. Обсяг експорту впав до 39 тис. т проти майже 1 млн т торік. Основні фактори — жорстка конкуренція з російською пшеницею та посилення імпортних обмежень, які фактично витіснили Україну з турецького ринку», — пояснила брокер.
Водночас, поки Європа та Туреччина скорочували імпорт, країни Азії та Північної Африки активізували закупівлі, користуючись можливостями українського експортного коридору в Чорному морі.
«В Азії Індонезія стала головним драйвером зростання — її імпорт української пшениці подвоївся до 1,56 млн т, піднявши країну на друге місце серед найбільших покупців. В'єтнам також більш ніж удвічі збільшив імпорт — до 886 тис. т, а попит із Таїланду зріс у шість разів, досягнувши 581 тис. т.
На ринку Північної Африки ключовим покупцем залишається Єгипет, який імпортував 1,54 млн т української пшениці, що більше за 1,22 млн т торік, посівши третє місце серед імпортерів. Алжир продемонстрував найбільше зростання — його закупівлі зросли до 1,4 млн т із лише 270 тис. т роком раніше. Значне збільшення імпорту також зафіксовано в Тунісі, де обсяг постачань перевищив 675 тис. т порівняно з 299 тис. т торік», — підсумувала експертка.
