Чи подорожчає гречка в Україні 2025 року: названо фактори ризику
Чи подорожчає гречка в Україні 2025 року: названо фактори ризику

Чи подорожчає гречка в Україні 2025 року: названо фактори ризику

Гречка - це нішева культура, тому потрібна домовленість між виробником і владою.

Ви дізнаєтеся:

Гречка - один із найпопулярніших продуктів в українців, який періодично значно дорожчає. Заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук спрогнозував, чи варто чекати зростання ціни на гречку в Україні у 2025 році.

Як розповів Марчук у коментарі Главреду, обсяги споживання гречки в Україні сягають близько 110 тисяч тонн на рік. У найкращі періоди саме така кількість гектарів і засівалася - 110-120 тисяч гектарів.

"Сьогодні ціна гречки є доступною - у межах 39-40 гривень залежно від регіону. Так, були пікові моменти у 2023 році, коли ціна сягала понад 100 гривень за кілограм, але її вдалося знизити за рахунок збільшення кількості пропозицій від вітчизняних виробників", - сказав він.

За словами Марчука, гречка - це нішева культура, вирощуванням якої займаються невеликі фермерські господарства, тому потрібна домовленість між виробником і владою.

"Адже коли гречки сіється багато, потім уся вона продається на ринку, ціна падає, і фермер у підсумку нічого не заробляє. Відповідно, коли гречки стає менше, всі починають думати, де її брати, як імпортувати", - пояснив він.

"За таких умов важливо налагодити співпрацю між фермерами та державою: якщо, умовно кажучи, ми споживаємо 110 тисяч тонн гречки на рік, держава повинна домовитися з певною кількістю фермерів, які, незалежно від ситуації, матимуть ціну, яка б дала змогу їм компенсувати витрати", - вважає експерт.

За його словами, в Європі аграрії для виробництва тієї чи іншої продукції отримують субсидії. Таким чином, вони не залежать від погодних умов, попиту і знають, що завжди за вироблену продукцію отримають кошти, які дають змогу їм функціонувати. В Україні так не працює, тому й відбуваються перекоси: то занадто багато гречки, то занадто мало, що впливає на ціну.

"Якби ризики, які має фермер, брала на себе держава, це б допомогло стабілізувати ситуацію", - резюмував він.

Дивіться відео - Денис Марчук розповів, які базові продукти подорожчають найближчими місяцями:

Ціни на продукти в Україні - останні новини

Як писав Главред, за 2024 рік ціни на хлібзросли на понад 20%. Протягом 2025-го року вартість хлібобулочних виробів продовжить зростати.

Наразі в Україні існує дефіцит якісних груш для зберігання. Ціни на фрукт продовжують зростати (160 грн/кг), а українським аграріям необхідно переглядати підходи до вирощування, зберігання та селекції фруктових культур.

Тим часом в Україні знизилися ціни на популярні овочі. Основною причиною стало поєднання слабкого попиту та сезонної пропозиції. Зокрема, на тлі низької купівельної активності продовжила дешевшати картопля. Вартість найпопулярнішого овоча серед українців знизилася з 16-25 до 15-23 гривень за кілограм.

Хто такий Денис Марчук?

Денис Марчук - це заступник голови Всеукраїнської агарної ради, керівник Центрального апарату Аграрної партії України (2016 р.), заступник голови Аграрної партії України (2016-2017 рр.). У 2015 році координатор проекту "Аналітична платформа АПК".

Джерело матеріала
loader
loader