Жителі Харкова виступили проти вирубки 11 гектарів лісу заради видобутку піску
Жителі Харкова виступили проти вирубки 11 гектарів лісу заради видобутку піску

Жителі Харкова виступили проти вирубки 11 гектарів лісу заради видобутку піску

Жителі Харкова виступили проти вирубки 11 гектарів соснового лісу заради розширення кар’єру. В громадських слуханнях, які відбулися 4 квітня, взяли участь понад 570 людей.

Про це розповіла Укрінформу громадська діячка, захисниця довкілля Ірина Кравченко.

Йдеться про ділянку поблизу селища Жихор, яке входить до Основ’янського району Харкова. ТОВ “Кар’єр Основа”, яке видобуває пісок з Основ’янського озера, маючи договір із міською радою, хоче продовжити свою діяльність уже на території лісових насаджень.

Жителі Харкова виступили проти вирубки 11 гектарів лісу заради видобутку піску - Фото 1

“Громадські слухання щодо вирубки 11 гектарів пройшли в онлайн-режимі, участь у них взяла 571 особа. Атмосфера була дуже напруженою, обговорення тривало шість годин поспіль. Було дуже багато запитань у людей, і склалося враження, що жоден представник громади так і не почув переконливих відповідей”, – розповіла Кравченко.

За її словами, представник ТОВ “Кар’єр Основа” намагався переконати присутніх у важливості їхньої діяльності для Харкова (підприємство входить до групи “Заводу Харківські Будматеріали”) та зазначив, що запаси піску в озері вичерпалися.

На слуханнях оприлюднили звіт оцінки впливу на довкілля, зроблений на замовлення ТОВ.

“Згідно з ним, біологічне дослідження не виявило постійного проживання на ділянці тварин. Начебто окремі особини можуть з’являтися на тій території, але не живуть там постійно, оскільки сосна є несприятливою для тварин рослиною, а на ділянці переважають саме сосни. А жителі неодноразово бачили там диких тварин, включаючи оленів, і занепокоєні їхньою долею після знищення лісу”, – переповідає Кравченко.

Нагадаємо, влітку на березі Основ’янського озера почалася вирубка сосен. Це викликало обурення місцевих жителів. 15 червня 2024 року там відбулася акція протесту. Водночас приватне підприємство, яке ініціювало розширення кар’єру, вивело своїх працівників на акцію в підтримку видобутку піску.

Жителі Харкова виступили проти вирубки 11 гектарів лісу заради видобутку піску - Фото 2

На той момент, коментує Укрінформу Ірина Кравченко, у приватників вже було укладено сервітут із ДП “Ліси України” (право користування земельною ділянкою з обмеженнями, встановленими договором, – ред.), за яким вони сплатили 7 млн грн.

Жителі Харкова виступили проти вирубки 11 гектарів лісу заради видобутку піску - Фото 3

“Ці мільйони є компенсацією за діяльність з улаштування кар’єру, тож вони вважали, що усе законно роблять”, – зазначає Кравченко.

Спроби вирубати частину лісу були й раніше.

“У 2023 році інше підприємство також хотіло робити кар’єр прямо посередині Жихорського лісу, на іншій ділянці, і йому Міндовкілля відмовило, тому що вся ця територія відповідно до Генерального плану Харкова від 2019 року – рекреаційна зона (створює природний бар’єр між житловим масивом і промзоною, – ред.). Згідно ст. 52 Земельного кодексу там можна будувати якісь об’єкти, але це не має перешкоджати режиму використання земель рекреаційного призначення. Але це підприємство хитрує. На громадських слуханнях я поцікавилася, чому у звіті з оцінки впливу на довкілля наведено дані із застарілого генплану 2004 року, де ділянка позначена просто як зелені насадження. Розробник звіту не змогла відповісти на це запитання, а представник ТОВ заявив, що земля є державною, а не комунальною, і тому Генеральний план від міської ради нібито не має для них значення”, – зауважує Кравченко.

Особливо занепокоєна громада Жихоря тим, чи буде виконана обіцянка відновити ліс.

“На питання про те, хто ж буде відповідати за відновлення після завершення роботи кар’єру, прозвучала відповідь – лісівники. Підприємство вважає свій обов’язок виконаним, сплативши 7 млн грн за знищені дерева і не бачить подальших зобов’язань. При цьому представник громадськості провів розрахунки, які показали, що при такій компенсації на відновлення одного квадратного метра лісу виділяється лише 75 грн. Чи цього не замало?” – наголосила громадська активістка.

Жителі Харкова виступили проти вирубки 11 гектарів лісу заради видобутку піску - Фото 4

Наразі захисники лісу очікують на рішення Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України. До 21 квітня всі зацікавлені ще можуть надіслати свої зауваження на електронну пошту: OVD@mepr.gov.ua (номер справи: 9539).

Укрінформ звернувся за коментарем до Слобожанського офісу ДП “Ліси України” та очікує на комунікацію.

Як повідомлялося, СБУ викрила посадовців держпідприємства в незаконному вирубуванні лісів на території Національного природного парку «Гуцульщина». За даними слідства, сума заподіяних збитків становить 257 млн грн.

Фото: Ірини Кравченко у Фейсбуці, mediaport.ua

Теги за темою
Протест
Джерело матеріала
loader
loader