/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Fd27a553fac853927ae1825fe63666551.jpg)
Тимчасовий захист для українців в ЄС потребує перегляду – речник Єврокомісії
Європейська комісія нині не ухвалила остаточного рішення щодо продовження дії тимчасового захисту для громадян України після березня 2026 року. Розглядаються інші варіанти, які дозволять українцям і надалі залишатися в країнах ЄС.
Про це заявив речник Єврокомісії Маркус Ламмерт під час брифінгу в Брюсселі.
Питання тимчасового захисту для українців відкрите
За словами Ламмерта, питання майбутнього тимчасового захисту для українців після березня 2026 року відкрите. Воно буде вирішуватися спільно з урядом України та представниками країн-членів ЄС.
– Минулого року ми ухвалили рішення щодо продовження дії тимчасового захисту до березня 2026 року. Це рішення забезпечило українцям, як і державам-членам, правову визначеність та передбачуваність, – сказав речник.
Ламмерт наголосив, що тепер разом із української владою потрібно опрацювати подальші кроки та можливі сценарії.
– Ми тісно співпрацюватимемо з партнерами в Україні й усередині Євросоюзу, – наголосив речник.
Серед розглядуваних варіантів – як продовження, так і завершення дії тимчасового захисту, з урахуванням ситуації.
Сценарії передбачають можливість переходу українців на інші національні правові статуси – зокрема через працевлаштування, навчання чи сімейні обставини. Окремо розглядається підтримка тих, хто вирішить повернутися в Україну.
Ламмерт підкреслив, що важливо прийняти загальноєвропейське рішення, яке забезпечить стабільність, передбачуваність та дозволить уникнути непропорційного навантаження на соціальні системи окремих держав-членів.
– ЄС і надалі підтримуватиме тих, хто змушений був тікати від незаконної агресії Росії проти України. Із моменту активації Директиви про тимчасовий захист понад 4,5 млн українських громадян отримали безпечне укриття, захист і нові можливості в країнах ЄС, – зазначив представник Єврокомісії.
Зараз ЄС не має сформованого плану дій на випадок досягнення перемир’я у війні.
Станом на 31 січня 2025 року майже 4,3 млн осіб, які втекли з України внаслідок повномасштабного вторгнення Росії, мають статус тимчасового захисту на території Євросоюзу.
Раніше Рада ЄС офіційно ухвалила рішення про продовження тимчасового захисту для українських громадян до березня 2026 року.

