Плюс 80 копійок на літрі: скільки коштуватиме бензин зі спиртом на АЗС і що це взагалі таке
Плюс 80 копійок на літрі: скільки коштуватиме бензин зі спиртом на АЗС і що це взагалі таке

Плюс 80 копійок на літрі: скільки коштуватиме бензин зі спиртом на АЗС і що це взагалі таке

Новий бензин зі спиртом, який з'являється на українських АЗС, лякає або як мінімум спантеличує багатьох водіїв. Експерт паливного ринку Сергій Куюн пояснює, що це таке і які можуть бути наслідки його впровадження для пересічних власників авто.

Чи страшні бензини з біоетанолом? Що воно таке і що робити?

Немає сечі… Пекельні борошна… Засипали питаннями, що буде 1 травня, коли набуває чинності норма про обов’язковий продаж бензину з 5% біокомпоненту (надалі Е5), а точніше – з біоетанолом, або зневодненим спиртом?

Тож стисло про найбільш популярні питання.

Навіщо це роблять?

Є кілька причин.

Перша – екологія. При згоранні спирту викиди менші. Спирт – відновлювальна енергія.

Друга – енергобезпека. В Європі, як і в Україні, недостатньо своєї нафти й нафтопродуктів. Заміщення бодай частини імпортних моторних палив на спирт, який можна виробляти на континенті, – зниження енергозалежності.

Третя, суто українська: як кандидат на членство в ЄС маємо впроваджувати європейські норми.

Четверта. Після 24.02.2022 р. експорт української агропродукції став проблематичним, логістика – довгою й дорогою. Переробляти в країні ту ж кукурудзу в спирт замість експорту – часткове розв’язання проблеми. Парламент і уряд пішли на це.

Чи доречно це робити саме зараз?

Ні. Поляки йшли до біо 10 років, нам депутати дали рік. Начебто планували, що запровадять після закінчення воєнного стану, і це було б правильно, але ні.

Бо як виробляють біобензин? Базовий бензин (близький за характеристиками до А-92) змішують зі спиртом на нафтобазах.

А що таке зараз нафтобаза? Правильно, мішень для шахеда/ракети. Отже, всі, хто тільки може, везтимуть готовий бензин з 5% біо з Європи та стимулюватимуть європейських, а не українських спиртовиків.

Таким чином, надії останніх на збут їхнього біоетанолу виявились марними. Хоча трошки, звісно, продадуть.

Важливо А-95 зі спиртом: що треба знати водіям в Україні про бензин із домішками

Що буде з ціною?

У закупівлі він реально дорожчий. Е5 не стандартний для європейських виробників, бо вони випускають Е10 – поточний стандарт для більшості країн східної Європи.

Для випуску Е5 виробникам необхідно облаштувати окремі виробничі потужності – резервуари, наливні естакади тощо. За це вони з нас просять $15-25/т. Це 50-80 коп./л. Сподіваюсь, що через падіння цін на нафту ми в травні отримаємо -3 грн/л, і ніхто нічого не помітить.

Чи безпечно це для автомобілів?

В Європі обов’язкове додавання біоетанолу діє вже понад 15 років. Там такі ж машини, як у нас. Просто шкідливий октанопідвищуючий компонент у бензині замінили на корисний. Вважайте, що майонез у вашому салаті замінять на сметану – будете тільки здоровішими!

Але є одне "але"!!!

У чому головна проблема біоетанолу? Він гігроскопічний, тобто абсорбує воду. Після цього бензинова суміш розшаровується і втрачає свої експлуатаційні властивості.

Постачальник може закупити якісний Е5, але якщо у нього у бензовозі, резервуарі на нафтобазі або АЗС є підтоварна вода – будуть проблеми.

Тобто особливості переходу на біобензини – це принципово нова технологічна культура. Мені складно уявити, що там відбувається на більшості ноунеймів, бочок, а іноді й цілком респектабельних (зовні) АЗС. Бо технологічна культура вимагає грошей – на персонал, на підтримку інфраструктури, на лабораторії (ви любите питати, чому такі різні ціни на АЗС, так оце якраз воно).

Спілкувався сьогодні з ОККО, Amic, "Укрнафтою" – всі почали зачистку місткостей.

І всі бояться. Бо де трапиться "штанга", ніхто не знає. Розробляють сценарії реагування.

Думаю, перші два місяці – травень і червень – будуть сповненими сюрпризів, прокльонів і скарг.

Що рекомендую?

Рекомендую не економити як мінімум ці два місяці й не шукати мінімальних цін на бензин. Той, хто дбає про якість, дешево продавати не може. Та й у разі чого нормальна мережа з іменем завжди піде назустріч.

Перші партії Е5 з Румунії й Німеччини — вже на шляху до України.

Автор висловлює особисту думку, яка може не збігатися із позицією редакції. Відповідальність за опубліковані дані в рубриці "Думки" несе автор.

Джерело

Важливо Бензин на АЗС дешевшає: в чому причина і що буде з цінами на пальне в квітні
Джерело матеріала
loader
loader