В АР отримали докази страти українських військових у П’ятихатках
В АР отримали докази страти українських військових у П’ятихатках

В АР отримали докази страти українських військових у П’ятихатках

Українські військовослужбовці вибралися з-під завалів зруйнованого будинку в селі П’ятихатки на півдні України.

Один із них підняв руки, сигналізуючи про здавання, і всі четверо лягли обличчям до землі на весняну траву — під прицілом російських автоматів.

Цю сцену зафіксували два дрони — український і російський.

Associated Press отримала обидва відеозаписи, які демонструють протилежні версії подальших подій.

На відео з українського безпілотника, переданому європейськими військовими чиновниками, видно, як озброєні російські солдати стріляють у спини чотирьох українських бійців.

Один із пострілів був настільки потужним, що внаслідок удару одному з полонених відірвало голову.

“Серед усіх задокументованих страт від кінця 2023 року це — один з найжорстокіших випадків”, — зазначив Ролло Коллінз із Центру інформаційної стійкості (CIR), лондонської організації, що спеціалізується на візуальних розслідуваннях.

За його словами, це не бойове вбивство, а незаконна страта.

Інше відео, зняте російським дроном і поширене у прокремлівських соцмережах, обривається в момент, коли українці лежать на землі живими.

Один з російських воєнкорів написав: “В результаті дій наших хлопців противник вирішив не бути вбитим і здався”.

Таким чином, два відеозаписи подають абсолютно різні версії: на одному полонені виживають, на іншому — гинуть.

Цей інцидент викликає занепокоєння на тлі зростання кількості задокументованих потенційних воєнних злочинів.

У багатьох українців посилюються побоювання, що зміна позиції адміністрації президента Дональда Трампа щодо війни може ускладнити встановлення історичної правди про російське вторгнення 2022 року, а також підважити зусилля з притягнення винних до відповідальності.

Інцидент у П’ятихатках, за словами європейських офіційних осіб, стався 13 березня — того самого дня, коли делегація США прибула до Росії на переговори з Володимиром Путіним щодо припинення вогню.

Президент Трамп заявив, що потенційна мирна угода може передбачати поступки з боку України, включно з передаванням частини територій.

Його адміністрація вже припинила підтримку України, включаючи допомогу в розслідуванні воєнних злочинів, і розпочала відновлення контактів з Кремлем — попри те, що багато українських прокурорів і жертв хочуть бачити Путіна перед судом.

“Якою б не була форма мирної угоди, Україна не готова пробачити все, що було скоєно на нашій землі, — наголосив в інтерв’ю AP Юрій Білоусов, очільник управління з військових злочинів Генеральної прокуратури України.

— В якій формі буде реалізовано відповідальність — ще невідомо”.

Системна практика страт полонених чи виняток.

Кремль заперечує, що має політику знищення полонених.

Але за даними українських прокурорів, правозахисних організацій та аналітиків відкритих джерел, те, що сталося в П’ятихатках, не є поодиноким випадком.

За інформацією української Генпрокуратури, щонайменше 245 українських військовополонених було вбито російськими військовими від початку повномасштабного вторгнення.

Правоохоронці вважають, що такі дії — частина навмисної стратегії, підтриманої на найвищому державному рівні в Росії.

“Це не ініціатива окремих командирів, — заявив Білоусов.

— Це політика, яку підтримує вище керівництво Російської Федерації”.

У відповідь на запит AP щодо поводження Росії з полоненими українськими військовими речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що Москва дотримується міжнародного гуманітарного права і не підтримує страт полонених.

“Це не державна політика Росії”, — сказав Пєсков і повторив офіційну версію Кремля про те, що звірства, скоєні в Бучі, були інсценовані.

Раніше з’явилося відео з українського безпілотника, передане європейськими військовими чиновниками, на якому видно, як озброєні російські солдати стріляють у спини чотирьох українських бійців.

Джерело матеріала
loader
loader