Європа представить Трампу план "сил стримування" в Україні протягом кількох тижнів ‒ ЗМІ
Європа представить Трампу план "сил стримування" в Україні протягом кількох тижнів ‒ ЗМІ

Європа представить Трампу план "сил стримування" в Україні протягом кількох тижнів ‒ ЗМІ

Європа представить Трампу план "сил стримування" в Україні протягом кількох тижнів ‒ ЗМІ

Трамп має вирішити, чи США будуть у грі.

Велика Британія і Франція планують представити Дональду Трампу комплексний план післявоєнних "сил стримування" в Україні, який, як вони сподіваються, переконає президента США взяти на себе зобов'язання щодо гарантій безпеки для Києва. Очікується, що протягом наступних двох тижнів військові керівники країн-союзниць узгодять ключові елементи ініціативи, зокрема охорону повітряного простору, берегової лінії та відновлення українських збройних сил.

Про це повідомляє Bloomberg із посиланням на низку джерел, знайомих із перебігом переговорів.

Міністри оборони Великої Британії Джон Гілі та Франції Себастьян Лекорню у п'ятницю наголосили, що йдеться про європейську ініціативу, яка має доповнити зусилля ЗСУ на фронті.

Як зазначають джерела, план має продемонструвати готовність Європи брати на себе більшу відповідальність за безпеку України та стимулювати Сполучені Штати підтримати коаліцію у форматі авіаційної, прикордонної та розвідувальної підтримки.

За словами Лекорню, до "коаліції охочих" входять 30 країн, включно з Канадою, Австралією, Японією та Новою Зеландією. Їх закликали до кінця наступного тижня письмово повідомити про потенційний внесок. П’ятнадцять держав вже заявили про готовність надати війська, військову техніку, літаки або кораблі. Водночас точна кількість країн, які надали остаточні зобов’язання, залишається невеликою.

"Щоб США справді долучилися, їм потрібно побачити нашу рішучість", ‒ заявила міністр оборони Литви Довіле Сакаліене у штаб-квартирі НАТО в Брюсселі. Вона зазначила, що однією з ключових ролей Вашингтона має стати моніторинг дотримання режиму припинення вогню.

Адміністрація Трампа, однак, наразі утримується від зобов’язань. Міністр оборони США Піт Геггет у п’ятницю на зустрічі з союзниками повторив, що хоча Вашингтон вітає розширення підтримки з боку Європи, його позиція щодо гарантій безпеки Києву залишається незмінною.

Тим часом міністр оборони Естонії Ханно Певкур припустив, що Росія може прагнути досягти певних домовленостей зі США до 9 травня ‒ дати, яку в РФ святкують як річницю перемоги над нацистською Німеччиною. Він підкреслив нагальність посилення підтримки України та необхідність пришвидшити планування сил заспокоєння, однак не навів доказів на підтвердження своїх слів.

У четвер Джон Гілі повідомив союзникам у Брюсселі, що 200 військових планувальників вже працюють над докладним планом дій, включно з пропозиціями щодо того, як українські збройні сили можуть стати ключовим чинником стримування майбутньої агресії.

Остаточну форму плану ще не визначено. Дискусії тривають щодо того, в межах якої структури має діяти коаліція і які завдання вона виконуватиме. За словами Лекорню, Туреччина розглядає можливість участі в морському компоненті. Французький міністр наголосив, що запропоновані заходи не замінюватимуть дії ЗСУ, а лише їх доповнюватимуть.

Гілі також підкреслив, що коаліція не є миротворчим контингентом у традиційному розумінні. "Найефективнішим стримуючим фактором відновлення агресії Путіна є сила самих українських військ", ‒ заявив міністр.

Окремо у п’ятницю, міністри фінансів ЄС, зустрівшись у Варшаві, підтвердили наміри збільшити оборонні витрати після тривалого періоду недофінансування. У контексті можливого розгортання сил в Україні зростають побоювання щодо впливу на загальну обороноздатність Європи. Обговорюється створення нового спільного фінансового інструменту для підтримки оборонних ініціатив, зокрема для країн, які мають обмежені ресурси.

Нагадаємо, за інформацією The Telegraph, згідно з планами, які обговорюють союзники, Велика Британія розглядає можливість розміщення військ в Україні на п'ять років.

Джерело матеріала
loader
loader