Програють майже усі, але Трамп вийде у плюс? Що стоїть за торговою війною США і навіщо послаблюють долар
Програють майже усі, але Трамп вийде у плюс? Що стоїть за торговою війною США і навіщо послаблюють долар

Програють майже усі, але Трамп вийде у плюс? Що стоїть за торговою війною США і навіщо послаблюють долар

Трамп навмисно послаблює долар своїми тарифами

Фондові ринки всього світу обвалились після того, як президент США Дональд Трамп запровадив нові тарифи на імпорт, а Китай відповів дзеркальними митами у 125%. Хто насправді заробляє мільярди на цьому хаосі, чи приведуть тарифи до "процвітання Америки", як обіцяє Трамп, і які галузі економіки постраждають найбільше — дізнався "Телеграф", поспілкувавшись з провідними економістами.

Що відбувається на світових ринках прямо зараз?

Минулого тижня фондові ринки пережили справжній шок — азійські біржі продемонстрували найбільше падіння з часів кризи 2008 року. Індекс Hang Seng у Гонконгу впав на рекордні на рекордні 13,22%, японський Nikkei просів на 8,83%, а індекс Stoxx Europe 600 впав на 2,7% вже о 8:11 за лондонським часом — зниження зафіксоване в усіх секторах. Йдеться про біржовий індекс, який охоплює 600 найбільших компаній Європи з 17 країн.

Причина потрясіння — рішення президента США Дональда Трампа запровадити універсальне 10% мито на імпорт з усіх країн, а окремим державам встановити ще жорсткіші обмеження: спершу 34%, а потім щонайменше від 145% для Китаю та 46% для В'єтнаму. Удар у відповідь не змусив довго чекати — Китай підвищив мита на американські товари до рекордних 125%.

Зрештою, як заспокоює радник керівника Офісу президента України Михайло Подоляк, нові мита Трампа безпосередньо не вдарять по Україні, адже наш експорт до США невеликий. Але опосередковано ми все одно залучені — через вплив мит на ЄС, із яким у нас тісна торгівля, і на глобальну економіку загалом.

Хто заробляє мільярди, поки ринки падають?

Світовий ринок — це не нульова гра: навіть коли всім погано, для когось це золота жила. Інвестори, які ставлять на падіння, гедж-фонди (великі інвестиційні фонди, що керують ризиками — ред.) або трейдери з внутрішньою інформацією можуть непогано на цьому заробити.

— На цю мить від тарифної війни Трампа найбільше виграють фінансові спекулянти, — розповідає "Телеграфу" економіст і віцепрезидент ICC Ukraine Дмитро Олексієнко. — Останній тиждень американські фондові ринки відзначаються дуже значною волатильністю (різкі коливання — ред.). Вони падають та зростають по 3-5 і навіть більше відсотків за день, це дуже значні коливання на великих обсягах коштів. Тому фінансові спекулянти заробляють, або втрачають мільярди доларів протягом однієї торгової сесії.

Виникає логічне запитання — чи не використовують наближені до Трампа люди інсайдерську інформацію, аби попросту "набити кишені"? Врешті-решт, як пишуть західні ЗМІ, зокрема видання The Time, сенатор Адам Шифф закликав Конгрес розслідувати, чи не маніпулював Дональд Трамп ринком заради збагачення, коли раптово призупинив введення нових мит.

Одразу після заяви Трампа про 90-денну паузу, індекс S&P 500 підскочив на понад 9%. Президент у той самий момент написав у соцмережі: "Це чудовий час для покупки!" — використавши також літери DJT, що є назвою його медіакомпанії.

— За дві години до того, як Трамп опублікував свою заяву у власній соцмережі, відбулося аномальне зростання обсягів купівлі на фондовому ринку, — зазначає в розмові з "Телеграфом" економіст Ілля Несходовський.

Економіст і керівник аналітичного напряму мережі захисту національних інтересів "АНТС" Ілля Несходовський. Фото: Facebook

За його словами, це дійсно виглядає як інсайдерська операція — адже ухвалити таке рішення на ринку можна лише маючи чітку впевненість.

— Чи особисто Трамп збагатився на цих операціях? Чесно кажучи, сумніваюся. Але те, що могли збагатитися його наближені — скоріш за все, так, — додає експерт.

Чи стане Америка "великою знову" завдяки митам?

Офіційно Трамп каже, що вводить тарифи, аби захистити американських виробників, зменшити дефіцит торгівлі та повернути робочі місця до США, стимулювавши виробництво всередині країни. "Іноді доводиться приймати ліки, щоб щось виправити", — заявив президент, коментуючи обвал ринків.

Але чи справді нові тарифи будуть корисними для економіки США? Опитані "Телеграфом" експерти сумніваються.

Збитки для американської економіки переважать ті вигоди, які вона потенційно отримає в результаті реалізації політики протекціонізму (торговий захист — ред.), — стверджує Ілля Несходовський. — Америка може втратити довіру, з'явиться відчуття ненадійності. І буде багато непрямих втрат, пов'язаних із такими кроками.

Натомість як прогнозує фахівець з економіки Дмитро Олексієнко, звичайні американці, в першу чергу робітники, відчують наслідки цієї війни трохи згодом — можливе подорожчання деяких груп товарів, але воно не буде критичним через падіння цін на сировинних ринках, в першу чергу нафтовому. У середньостроковій перспективі американці отримають додаткові робочі місця за рахунок перенесення підприємств на їх територію.

Рецесія неминуча?

Хай там як, але провідні світові інвестбанки вже б’ють на сполох, попереджаючи, що тарифна війна може призвести до глобальної рецесії — тобто затяжного падіння економічної активності, виробництва й торгівлі.

Одна з найбільших фінансових корпорацій у світі JPMorgan підвищила оцінку ймовірності рецесії у США та світі до 60%. Ще одна з провідних світових інвестиційних банківських компаній Goldman Sachs оцінює ризик рецесії в США в найближчі 12 місяців на рівні 45%.

Можна точно сказати лише одне — програють усі, — пояснює Несходовський. — У протистоянні США та Китаю постраждає як Китай, який суттєво скоротить обсяги постачання на світовий ринок через відсутність альтернатив американському ринку, так і самі Сполучені Штати.

Які галузі потраплять під удар?

Як пояснює Несходовський, перша галузь, що постраждає — сільське господарство. Річ у тім, що Китай був великим покупцем американської агропродукції. Тож скорочення експорту до Китаю означає, що американські фермери зазнають збитків.

По-друге — високотехнологічний сектор. Якщо Китай продовжить обмежувати доступ США до рідкісноземельних металів і стратегічної сировини, то американські компанії попросту не матимуть необхідних ресурсів для виробництва, додає він.

Чому Трамп навмисно послаблює долар?

Одним із несподіваних наслідків тарифної війни стало послаблення долара відносно основних світових валют. І, можливо, це частина стратегії.

— Американський долар залишиться резервною валютою, але його частка зменшиться, — прогнозує Несходовський. — Євро, безумовно, отримає додаткову вагу. Китай, можливо, запропонує щось власне. Золото — ймовірно, буде використовуватися як запасна цінність. Криптовалюта — також потенційний варіант для розрахунків.

Річ у тім, що чим слабший долар — тим дешевша американська продукція. А значить — вона конкурентніша на світових ринках.

Що буде далі?

Отже, якщо США і Китай продовжать підвищувати ставки у тарифній війні, світ може опинитися в повноцінній економічній "холодній війні". Наслідки будуть руйнівними — глобальна рецесія, руйнування ланцюжків постачання, інфляція і масові скорочення робочих місць.

Зрештою, Трамп розраховує, що економічний тиск змусить Китай піти на серйозні поступки. Так, у статті Politico зазначається, що Трамп вважає, що його тарифи змусять президента Китаю Сі Цзіньпіна сісти за стіл переговорів. Як говорить американський президент, він вірить, що президент Сі — дуже обізнаний чоловік, і думає, що вони дійдуть до взаємовигідної угоди. Також у матеріалі Al Jazeera згадується, що Трамп очікує, що Китай хоче укласти угоду, але не знає, як почати процес.

— Основними проблемами штатів на сьогодні є рекордний державний борг та рекордний торгівельний дефіцит. Якщо ці проблеми не вирішити у найближчому майбутньому, то вони також загрожують розвитку економіки США. Дональд Трамп намагається розв'язати ці проблеми радикально, розпочавши торгівельну війну, це дуже ризикована тактика, спочатку вона спричинила шок, подивимося, що буде далі, — підсумовує фахівець з економіки Дмитро Олексієнко.

Теги за темою
Дональд Трамп Китай Економіка
Джерело матеріала
loader
loader