На тлі нестабільності в автомобільному секторі та зростання цін на енергоносії, чеський машинобудівний Motor Jikov Group планує часткову переорієнтацію виробництва. Компанія, яка традиційно спеціалізується на компонентах для автопрому, оголосила про намір вийти на ринок оборонної продукції — зокрема, розпочати виробництво корпусів артилерійських снарядів.
«Ми більше не хочемо повністю покладатися на автомобільну галузь. Уже давно працюємо над диверсифікацією, і зараз хочемо вийти на ринок озброєння. Ми маємо необхідні технології — можемо виготовляти корпуси артснарядів, обробляти їх, фарбувати. У нас уже є зразки й розрахунки, які показують, що можемо виготовляти до 100 тисяч штук на рік», — заявив власник Motor Jikov Group Мирослав Дворжак в інтерв’ю виданню Ekonom.
Компанія активно веде переговори з потенційними замовниками — зокрема, з чеськими виробниками оборонної продукції STV Group та Czechoslovak Group. Дворжак визнає, що прорватися до стабільних оборонних ланцюгів складно, однак вбачає у поточній ситуації на ринку озброєнь вікно можливостей.
«Щонайменше п’ять років знадобиться, щоб заповнити склади, спорожнілі через поставки в Україну. Це наш шанс. До того ж, це дозволило б заповнити нашу ливарню, яка наразі недовантажена через спад у сільськогосподарському секторі», – зазначив він.
Motor Jikov Group постачає близько 70% своєї продукції автопрому, зокрема напряму співпрацює з великими європейськими автовиробниками. Втім, за останні роки компанія пережила значні труднощі: пандемія COVID-19, війна в Україні, енергетична криза та проблеми з попитом на електромобілі суттєво вдарили по виробничих планах. Ситуацію ускладнило і нещодавнє рішення президента США Дональда Трампа запровадити 25% мито на імпорт автомобілів та автокомпонентів, вироблених поза межами США, що ставить під загрозу експортну частину бізнесу Motor Jikov.
«Саме тому ми так активно шукаємо альтернативи. Наш досвід, обладнання та компетенції дозволяють нам гнучко адаптуватися. А оборонна галузь потребуватиме потужностей ще довгі роки», — підсумовує Дворжак.
Торік чеська компанія STV GROUP оголосила, що гоується розпочати виробництво 155-мм артилерійських боєприпасів на своєму заводі у місті Полиця.
У лютому 2024 року президент Чехії Петр Павел повідомив, що країна знайшла поза межами Євросоюзу 500 тисяч боєприпасів 155-го калібру (НАТОвського) і 300 тисяч боєприпасів 122-го калібру («радянського») які можуть бути доставлені в Україну за кілька тижнів за умови фінансування. Станом на початок 2025 року в рамках чеської ініціативи із закупівлі боєприпасів у третіх країнах Збройним силам України було поставлено 1,6 мільйона снарядів.