Гучні заяви Трампа щодо Панамського каналу варіювалися від хибних тверджень про те, що китайські військові незаконно контролюють водний шлях, до тривожних, але малоймовірних погроз про можливе вторгнення США з метою повернення контролю над об'єктом, який вони колись збудували. Як і його висловлювання щодо торгівлі чи Ґренландії, це, схоже, було спрямовано на те, щоб налякати опонентів і змусити їх до переговорів.
Однак за перебільшеною риторикою щодо Панами приховувалася частка істини: країна, яка колись була близьким союзником США й контролює водний шлях, через який проходить 40% контейнерних перевезень США, дедалі більше зближується з Китаєм, зазначає редакційна колегія газети Financial Times.
За останнє десятиліття Пекін відвернув Панаму від дипломатичних зв’язків із Тайванем, залучив її до ініціативи "Один пояс — один шлях", надавав навчання для панамських сил безпеки та виграв важливі інфраструктурні контракти. Компанія з Гонконгу CK Hutchison управляє портами по обидва боки Панамського каналу — і адміністрація Трампа вважає це потенційною загрозою безпеці.
Очолюючи невелику країну з населенням 4,5 мільйона осіб, без армії й з тривалою історією втручання США, проамериканський президент Панами Хосе Рауль Муліно змушений був стримати своє обурення та погодитися на переговори з Вашингтоном.
Минулого тижня під час візиту міністра оборони США Піта Гегсета було досягнуто домовленості про посилення військової співпраці, зокрема щодо розміщення американських військових на панамських базах. Також розробляється механізм компенсації США за сплату мита на прохід їхніх військових кораблів через канал. Панама оголосила про вихід із китайської ініціативи "Один пояс — один шлях".
Водночас Панама оприлюднила аудиторський звіт, у якому виявлено можливі порушення з боку компанії Hutchison, що відкриває шлях до скасування її портових концесій. Компанію звинувачують у тому, що вона не отримала необхідних дозволів для продовження контракту та заборгувала мільйони доларів (Hutchison ці звинувачення заперечує).
Цей конфлікт може ускладнити глобальну угоду на $19 млрд щодо продажу портів Hutchison консорціуму, очолюваному американською компанією BlackRock — крок, який викликав обурення в Пекіні після того, як Трамп представив його як "повернення контролю над каналом".
В газеті вважають, що Муліно заслуговує на похвалу за свою вправну дипломатію: публічно він наголошує на необхідності поваги до суверенітету Панами, водночас ведучи приватні переговори щодо змін, спрямованих на заспокоєння побоювань Трампа. Однак наразі існує ризик, що Вашингтон може зайти надто далеко в країні з давньою і складною історією відносин зі США та послабити позиції президента, якому вже довелося піти на поступки.
Залякування малих країн може мати серйозні й непередбачувані наслідки. Агресивна тактика Трампа стривожила Панаму — країну, яка традиційно підтримувала США.
"Після того як Сполучені Штати застосували жорсткий тиск, щоб отримати бажані поступки, тепер їм варто запропонувати Панамі щось позитивне — наприклад, великі інвестиції в інфраструктуру або збільшення обсягів торгівлі. В іншому випадку вони ризикують отримати зворотну реакцію, яка може підірвати процвітаючий осередок капіталізму і підштовхнути його до антиамериканського соціалізму. Куба, Нікарагуа і Венесуела є яскравими прикладами того, що може піти не так", — підсумувала редакційна колегія.
Нагадаємо, що Трамп попросив Пентагон розробити "військові варіанти" забезпечення доступу США до Панамського каналу. NBC News пише, що потенційні варіанти варіюються від розширення військової співпраці США з Панамою до силового захоплення водної артерії американськими військовими.