/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F1%2Fd733dcda1d7c586a60e1218a0924c257.jpg)
У Чехії занепокоєні потенційною загрозою від приїзду ветеранів з України
У Чехії посилюється увага до питання повернення українських військових, які можуть приїхати до країни після служби на фронті або під час ротацій, щоб возз’єднатися зі своїми родинами — переважно жінками й дітьми, які вже знайшли прихисток у республіці.
Наразі в Чехії проживають понад 380 тисяч українських біженців.
Про це пише Euractiv.
Чеські органи безпеки попереджають, що разом з ветеранами приїдуть нові виклики — від психологічної підтримки до потенційних загроз для громадського порядку.
Зокрема, йдеться про людей з бойовим досвідом і, можливо, травмованою психікою, що створює ризики для внутрішньої стабільності.
Представник чеської Служби безпеки та інформації (BIS) Ладислав Штиха зазначив, що за аналогією з конфліктами на Балканах, у країні можуть з’явитися випадки вербування ветеранів організованими злочинними угрупованнями.
“Сценарій післявоєнного повернення — цілком реальний.
І хоча більшість військових не становитимуть загрози, певні ризики залишаються.
Зокрема, це ймовірність того, що деякі з них шукатимуть роботу в кримінальних колах”, — сказав Штиха в коментарі Euractiv Czechia.
Він також додав, що варто очікувати зростання обсягів незаконного обігу зброї, яка після завершення бойових дій може з’явитися на чорному ринку.
У Міністерстві внутрішніх справ Чехії підтверджують, що тема адаптації осіб з бойовим досвідом уже перебуває в полі уваги.
Як повідомила речниця міністерства Гана Мала, ще від 2023 року відомство співпрацює з Міжнародною організацією з міграції над вивченням проблеми.
2024 року сторони підписали угоду про створення спеціальної програми “Екосистема підтримки для осіб, які постраждали від бойових дій в Україні”.
“Ми вивчаємо потреби не лише самих ветеранів, а й їхніх родин, на яких також вплине їхнє повернення.
У фокусі — підтримка психічного здоров’я, правова допомога та соціальна адаптація”, — додала Мала.
Програма охоплює збір даних, оцінку можливостей системи та формування рекомендацій — як на операційному, так і на системному рівнях.
Наукова співпраця з Україною.
Тим часом чеські науковці об’єднують зусилля з українськими колегами для підготовки до надання психологічної підтримки ветеранам.
Зокрема, дослідницька група під керівництвом професора Іржі Горачека з Карлового університету в Празі спільно з українськими установами працює над підходами до лікування бойових психотравм, включно з посттравматичним стресовим розладом.
Вивчаються інноваційні підходи, зокрема психоделічна терапія, яка вже застосовується в інших країнах.
