Керівники великих компаній Євросоюзу роздумують над відновленням імпорту російського газу на фоні нових тарифів США, введених Дональдом Трампом, оскільки побоюються, що залежність від Сполучених Штатів у питанні поставок скрапленого природнього газу може зробити їх вразливими, пише Reuters.
Видання зазначає, що відновлення імпорту російського газу вимагало б серйозної зміни політики, оскільки після повномасштабного вторгнення Росії в Україну ЄС пообіцяв припинити імпорт російських енергоресурсів до 2027 року.
«Європа має обмежені можливості. Переговори з гігантом зрідженого природного газу Катаром щодо збільшення газу зайшли в глухий кут, і, хоча розгортання відновлюваних джерел енергії прискорилося, темпи недостатньо швидкі, щоб дозволити ЄС почуватися в безпеці», - зазначає агентство.
«Якщо в Україні буде розумний мир, ми можемо повернутися до потоків у 60 мільярдів кубічних метрів, можливо, 70, на рік, включаючи СПГ», — сказав в інтерв’ю Reuters виконавчий віце-президент французької Engie Дідьє Холло.
Франція як держава частково володіє компанією Engie, яка була одним із найбільших покупців газу «Газпрому». Олло сказав, що Росія може забезпечити близько 20-25% потреб ЄС, порівняно з 40% до війни.
Глава французької нафтової компанії TotalEnergies Патрік Пуйанн також застеріг Європу від надмірної залежності від газу США: «Нам потрібно диверсифікувати багато маршрутів, а не надмірно покладатися на один або два».
Компанія Total є великим експортером американського СПГ, а також продає російський СПГ компанії «Новатек».
Пуйанн додав, що Європа вже ніколи не повернеться до довоєнного імпорту російського газу в об’ємах 150 мільярдів кубометрів, але може постачати приблизно половину від цього.
І якщо Франція, яка виробляє велику кількість ядерної енергії, вже має одне з найбільш диверсифікованих джерел енергії в Європі, Німеччина має менше варіантів.
Раніше Росія покривала 60% потреб Німеччини, в основному через трубопровід Nord Stream, який був підірваний у 2022 році.
«Ми перебуваємо в серйозній кризі і не можемо чекати», - сказав керуючий директор InfraLeuna Крістоф Гюнтер та додав, що німецька хімічна промисловість скорочує робочі місця п’ять кварталів поспіль, чого не було десятиліттями.
Він зазначив, що повернення до російського газу «табуйована тема», але проведене інститутом Forsa опитування показує, що 49% німців хочуть повернутися до поставок російського газу.
«Нам потрібен російський газ, нам потрібна дешева енергія – незалежно від того, звідки вона надходить», – сказав керуючий директор Leuna-Harze, середнього нафтохімічного виробника Leuna Park Клаус Паур.
Міністр економіки землі Бранденбург, де знаходиться нафтопереробний завод Schwedt, співвласником якого є «Роснефть», Даніель Келлер каже, що в Німеччині розглядають відновлення забору або транспортування російської нафти після встановлення миру в Україні.
У 2024 році схема постачальників природного газу до Європейського Союзі виглядала так: Норвегія 33,6%, Росія 18,8%, США 16,7%, Алжир 14,1%, Велика Британія 4,8%, Азербайджан 4,2%, Катар 4,1%, інші 3,7%. Частка Росії цього року, після зупинки транспортування через Україну, впаде нижче 10%, а решта припадатиме, здебільшого, на СПГ від «Новатек».
На разі ЄС готується купувати більше американського СПГ, оскільки Трамп хоче, щоб Європа знизила активне сальдо торгівлі зі Сполученими Штатами. Однак тарифна війна посилила стурбованість Європи щодо залежності від американського газу, вказує науковий співробітник Центру глобальної енергетичної політики Колумбійського університету Тетяна Мітрова.
«Стає все важче розглядати американський СПГ як нейтральний товар: в певний момент він може стати геополітичним інструментом», – підкреслила вона.
Якщо торгова війна загостриться, існує невеликий ризик того, що Сполучені Штати можуть стримати експорт СПГ, припускає головний аналітик Global Risk Management Арне Ломан Расмуссен.
Високопоставлений дипломат ЄС, коментуючи питання на умовах анонімності, погодився з вище сказаним, додавши, що ніхто не може виключити, «що цей важіль впливу використовується».
Так, у разі різкого зростання внутрішніх цін на газ у США через зростання промислового попиту та попиту на штучний інтелект, США можуть скоротити експорт на всі ринки, припускає керівник товарної стратегії в ING Уоррен Паттерсон.
Минулого тижня єврокомісар з питань енергетики Дан Йоргенсен заявив, що ЄС розглядає можливість купувати більше американського скрапленого природного газу, щоб «заспокоїти» президента США Дональда Трампа на тлі його тарифної політики.
Тим часом Росія докладає всіх зусиль дляпошуку покупців свого СПГ по всьому світу.
Водночас ЄС не надто охоче вводить санкції проти російського скрапленого газу. Що може змінити позицію ЄС читайте у статті Володимира Кравченка «Трамп тисне, Європа вагається: чи заборонить ЄС закупівлю російського СПГ?».