Україна не отримувала офіційної відповіді Болгарії щодо реакторів для ХАЕС – Міненерго
Україна не отримувала офіційної відповіді Болгарії щодо реакторів для ХАЕС – Міненерго

Україна не отримувала офіційної відповіді Болгарії щодо реакторів для ХАЕС – Міненерго

У Міністерстві енергетики заявили, що не мають жодної офіційної інформації від болгарської влади стосовно відмови продажу ядерних реакторів, які призначені для використання на ХАЕС.

Про це повідомляє Суспільне.

Україна не отримала офіційної відповіді Болгарії

– Україна зацікавлена в придбанні обладнання для добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС відповідно до рішення Верховної Ради. Добудова Хмельницької АЕС – важливий проєкт для енергетичної безпеки України. Ми переконані, що угода щодо купівлі обладнання є взаємовигідною для обох країн, – наголосили у відомстві.

Раніше Forbes та агентство BTA повідомили про заяву болгарського віцепрем’єра Атанаса Зафірова. У ній йдеться про те, що Болгарія не буде продавати Україні реактори, які раніше планували використати для будівництва АЕС Белене.

Зараз дивляться

Зафіров пояснив, що таке рішення підтримали всі урядові партнери, і підкреслив, що Болгарія повинна розвивати власну ядерну енергетику, особливо на тлі зростання світових цін на електроенергію.

Переговори з Болгарією про обладнання для ХАЕС

У 2023 році між Болгарією та Україною розпочалися переговори щодо постачання реакторного обладнання. Україна планувала використати його для реалізації проєкту добудови Хмельницької АЕС.

Нардеп Андрій Жупанін повідомив, що діалог між країнами триває, зокрема Болгарія висунула нову, вищу ціну на обладнання.

У квітні 2024 року Кабмін подав до Верховної Ради законопроєкт, який передбачає будівництво третього і четвертого енергоблоків ХАЕС.

За інформацією Міненерго, фінансування планується здійснювати виключно коштом Енергоатому та із залученням кредитних ресурсів – без використання державного бюджету.

Будівництво блоків ХАЕС

Будівництво блоків №3 і №4 на Хмельницькій АЕС розпочали ще в кінці 1980-х, однак у 1990 році Верховна Рада наклала мораторій, і роботи зупинили.

Пізніше проєкт відновили, і було вирішено добудувати також п’ятий і шостий енергоблоки.

За інформацією Енергоатому, третій енергоблок здатен додати до енергосистеми України ще 1 гігават потужності.

У липні 2024 року в місті Нетішин вже розпочалась підготовка до добудови 3 та 4 блоків: здійснювали монтаж обладнання, облаштовували містечко для персоналу і завозили необхідну техніку.

Фото: Міненерго

Джерело матеріала
loader