/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F68%2Fd7d93de08a64f7d70f6cad5fc1315db0.jpg)
Депутати попросять Кабмін втрутитись у земельний конфлікт НААН із ФДМУ
Депутати попросять Кабмін втрутитись у земельний конфлікт НААН із ФДМУ
Комітет Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики має намір звернутись до уряду щодо питання передачі у суборенду 135,2 тис. га земель Національної академії аграрних наук (НААН).
Про це у Facebook повідомив голова Комітету Верховної Ради України з питань аграрної та земельної політики Олександр Гайду за підсумками обговорення під час засідання комітету.
Він зазначив, що депутати розглянули звернення наукових центрів, науково-дослідних інститутів і підприємств НААН щодо резонансного проєкту розпорядження уряду, ініційованого Фондом держмайна України (ФДМУ). Цей документ передбачає вилучення 135,2 тис. га сільгоспземель державної власності, що наразі перебувають у користуванні наукових установ НААН, з подальшою передачею їх у постійне користування ДП «Резерв».
«Представники академії під час засідання заявили про категоричне заперечення проти такого вилучення, оскільки це може завдати нищівного удару по діяльності провідних наукових аграрних інститутів, що працюють у різних ґрунтово-кліматичних зонах України. Вони наголосили, що аграрна наука потребує значних земельних ресурсів для проведення досліджень і забезпечення роботи таких напрямів як селекція, насінництво, садівництво, виноградарство, мікробіологія та племінне тваринництво», — повідомив Гайду.
Учасники обговорення також звернули увагу, що НААН уже провела інвентаризацію та оптимізацію своїх земельних ресурсів. Внаслідок цього станом на початок 2025 року загальна площа землекористування наукових установ академії вже скоротилася з 462,1 тис. га до 276,7 тис. га. При цьому у 2024 році підприємства НААН показали хороші результати: реалізували продукції на понад 3,4 млрд грн, отримали 627,4 млн грн валового прибутку та сплатили майже 959 млн грн податків.
«За підсумками обговорення звернемося до Кабінету Міністрів із проханням визначити оптимальний обсяг земель, необхідних для ефективної роботи наукових установ академії та виконання ними державних програм, і на цій основі ФДМУ відкликати та доопрацювати проєкт розпорядження з урахуванням обґрунтованих потреб у землекористуванні для установ НААН», — повідомив народний депутат.
Також комітет проситиме надати інформацію щодо ефективності діяльності «Земельного банку» порівняно з діяльністю на цих землях наукових установ.
Олександр Гайду зауважив, що під час засідання депутати також заслухали інформацію керівництва ФДМУ та ТОВ «Держзембанк» стосовно реалізації положень закону щодо підвищення ефективності використання земель сільськогосподарського призначення державної власності № 3272-IX.

