Індія нарощує експорт зброї, приваблюючи країни, які відвертаються від Росії ‒ Reuters
Індія нарощує експорт зброї, приваблюючи країни, які відвертаються від Росії ‒ Reuters

Індія нарощує експорт зброї, приваблюючи країни, які відвертаються від Росії ‒ Reuters

Індія нарощує експорт зброї, приваблюючи країни, які відвертаються від Росії ‒ Reuters

Також Нью-Делі пропонує озброєння в кілька разів дешевше за західні аналоги.

Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді активізує зусилля щодо перетворення країни не лише на світовий центр виробництва побутових товарів і фармацевтики, а й на ключового гравця в глобальній оборонній промисловості. Уряд Індії розгортає масштабну програму просування вітчизняного експорту зброї, пропонуючи іноземним клієнтам вигідні кредити через державний Експортно-імпортний банк (EXIM) та розширюючи дипломатичну присутність військових аташе за кордоном.

Як повідомляє Reuters із посиланням на численні джерела в уряді та оборонній промисловості, йдеться про прагнення Нью-Делі посилити позиції в країнах, які традиційно закуповували озброєння в Росії або США. Розширення кредитних можливостей EXIM має на меті підтримати угоди з державами, чий доступ до традиційного фінансування обмежений через політичні чи кредитні ризики.

За інформацією чотирьох урядовців, Індія планує значно збільшити кількість військових аташе у своїх посольствах, щоб активніше вести переговори щодо оборонних контрактів. Це частина стратегії, яка, за словами 15 обізнаних людей, є безпрецедентною спробою адаптуватися до нових умов на світовому ринку зброї, де зростає попит, а традиційні ланцюги постачання зазнають змін через війну в Україні та зростання геополітичної напруги.

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року стало переломним моментом, зазначив один з індійських чиновників. Поки Захід передавав значну частину своїх запасів Україні, а російські заводи зосередилися на потребах армії РФ, багато країн почали шукати нові джерела озброєння ‒ і Індія побачила в цьому можливість.

На тлі активізації експортної діяльності індійські посадовці організовують зустрічі делегацій з країн, зацікавлених у закупівлі зброї, з місцевими виробниками, демонструючи, зокрема, бойові вертольоти та інше високотехнологічне обладнання під час військових навчань.

Водночас експерти зазначають, що Індії ще потрібно довести ефективність своєї продукції. Вірадж Соланкі з Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні наголосив: щоб бути переконливою для потенційних покупців, країна має активніше використовувати власне озброєння у своїх збройних силах.

Зростання виробництва та експортних амбіцій

У 2023-2024 фінансовому році Індія виробила озброєння на 14,8 мільярда доларів, що на 62% більше, ніж у 2020 році. Хоча планові 3,5 мільярда доларів експорту досягти не вдалося (фактична сума склала приблизно 2,3 мільярда), це значний прогрес порівняно з 230 мільйонами доларів десятирічної давності.

Уряд Моді поставив за мету досягти обсягу експорту оборонної продукції в 6 мільярдів доларів до 2029 року. Основна частина поточних експортів ‒ це боєприпаси, стрілецька зброя та комплектуючі, але Делі прагне вийти на ринок більш високотехнологічних систем.

Конкурентна перевага в ціні

Індія позиціонує себе як країна, здатна швидко та недорого забезпечувати зростаючий світовий попит. Наприклад, 155-мм артилерійські снаряди місцевого виробництва коштують від 300 до 400 доларів за одиницю ‒ у кілька разів дешевше за європейські аналоги, які продаються за понад 3000 доларів. Гаубиці з Індії також удвічі дешевші за західні моделі.

Цю конкурентоспроможність забезпечують як державні підприємства, які зберегли виробничі потужності після Холодної війни, так і приватні гравці, що активно розширюють виробництво. Серед них ‒ Adani Defence and Aerospace та SMPP, які вже мають іноземні замовлення на 155-мм артилерійські снаряди.

"Ми спостерігаємо величезний попит на артилерійські боєприпаси", ‒ зазначив Ашіш Кансал, виконавчий директор SMPP, компанії, яка будує новий завод із виробництва великокаліберних снарядів.

Конкуренція з РФ

Індія також розглядає можливість активного використання фінансових механізмів EXIM для просування дорожчого та технологічно складнішого озброєння. Кредитний портфель банку у 2023-2024 роках сягнув $18,32 мільярда. Хоча більшість цих коштів спрямовано на комерційні проєкти, держава підтримує їх на інституційному рівні.

Проте більшість індійських банків уникають фінансування експорту зброї через ризики, пов’язані з країнами, де можуть виникнути політичні чи кредитні труднощі. Саме тому роль EXIM у розширенні оборонного експорту вважається ключовою.

Водночас уряд Індії прагне просувати продукцію вищої доданої вартості, зокрема бойові вертольоти, ракети й кораблі, виходячи за межі експорту боєприпасів і стрілецької зброї, які досі домінують у структурі військового експорту країни.

Серед прикладів такого експорту ‒ угода на понад 300 мільйонів доларів на постачання гелікоптерів для філіппінських ВПС. Крім того, індійські підприємства заявляють про зростання зацікавлення з боку країн Африки, Південно-Східної Азії та Латинської Америки.

До березня 2026 року Індія планує відрядити щонайменше 20 нових аташе з питань оборони до іноземних посольств, повідомили три індійських оборонних чиновники. За їхніми словами, серед країн, що їх прийматимуть, ‒ Алжир, Марокко, Гайана, Танзанія, Аргентина, Ефіопія і Камбоджа, додавши, що Делі вважає, що має можливість значно розширити експорт озброєнь до цих країн.

Як і Індія, багато з цих країн мають історію купівлі військової техніки у Радянського Союзу і Росії, яка відрізняється від стандартів НАТО, прийнятих багатьма західними виробниками.

Однією з перших історій успіху є Вірменія, куди Індія вперше відрядила аташе з питань оборони минулого року.

Індія вже підірвала монополію Росії на озброєння Вірменії, яка була частиною Радянського Союзу, але відтоді заявила, що не може покладатися на Москву.

Внутрішні виклики та міжнародна довіра

Зростання інтересу до індійського озброєння відбулося на тлі глобальної переоцінки безпекових стратегій після початку повномасштабної війни в Україні. Країни, які раніше покладалися на Росію або США у сфері постачання озброєнь, стикаються із затримками або відмовами у постачанні та шукають нові джерела.

Індія, яка історично закуповувала техніку як у Москви, так і в Вашингтона, тепер намагається використати свій гібридний досвід для того, щоб запропонувати альтернативу на світовому ринку.

"Ми бачимо дедалі більше запитів, зокрема на сумісні системи, які базуються на нашому досвіді як зі східними, так і з західними технологіями", ‒ зазначив один із чиновників, який працює над розширенням експорту оборонної продукції.

Попри зростання обсягів виробництва та експорту, Індія все ще стикається з проблемами щодо довіри до нових високотехнологічних рішень. Аналітики зауважують, що для успішного просування нових систем Індії необхідно не лише виробляти їх, а й широко впроваджувати у власні Збройні сили, демонструючи реальну ефективність на полі бою.

"Якщо Делі не почне частіше застосовувати своє обладнання і не покаже, що воно працює в реальних умовах, буде складно переконати міжнародних партнерів у його надійності", ‒ вважає Вірадж Соланки, експерт Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Лондоні.

Нагадаємо, Індія скорочує замовлення на військове обладнання в Росії, купуючи більше у західних постачальників.

Під керівництвом Моді Індія позиціонує себе як глобальний гравець, який може бути посередником між Заходом і Росією щодо війни РФ проти України. Нью-Делі утримується від прямої критики агресії РФ, закликаючи до діалогу й дипломатії.

Джерело матеріала
loader
loader