/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F459%2F1a061334ba34e127b01d8a89eb38e921.jpg)
Сербія не припинила надавати громадянство росіянам, які мають зв’язки з Кремлем - ЗМІ
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну десятки росіян, пов’язаних із Кремлем і російськими спецслужбами, здобули громадянство Сербії.
Це підтверджують результати розслідування видання «Важные истории».
Зазначається, що з початку 2022 року до квітня 2025 року сербський уряд підписав укази про надання громадянства 204 росіянам із формулюванням «в інтересах республіки».
Загалом за цією підставою сербські паспорти отримали 330 осіб.
Попит на паспорт Сербії залишається високим, оскільки він відкриває в’їзд до країн ЄС та ще до близько сотні інших держав.
Згідно з сербським законодавством, аби отримати громадянство «за заслуги перед країною», не потрібно відмовлятися від інших громадянств або проживати в Сербії до чи після отримання паспорта.
Зазвичай таким чином громадянство отримують діячі бізнесу, науки, спорту чи мистецтва.
У 2022 році громадянство Сербії здобув російський чемпіон зі змішаних єдиноборств Федір Ємельяненко.
За даними видання, у сотнях рішень про надання сербського громадянства «за заслуги» з 2022 року по квітень 2025 року згадуються імена десятків росіян, які мають тісні зв’язки з оборонно-промисловим комплексом, Кремлем, олігархами, держкорпораціями та спецслужбами.
Жоден із них не перебуває у санкційних списках, що дозволяє їм безперешкодно подорожувати з сербським паспортом.
Так, громадянство Сербії отримала Катерина Блохіна — менеджер концерну «Радіоелектронні технології» (КРЕТ), найбільшого виробника систем РЕБ у Росії.
Сербський паспорт також видали Миколі Ураєву, який керував оборонним заводом «Елекон», що виробляє компоненти для міжконтинентальних балістичних ракет «Булава» і «Тополь-М», військових літаків, гелікоптерів, субмарин, кораблів, супутникових систем тощо.
Наразі Ураєв очолює Красногорський комбінат автофургонів, де виробляють автозаки та іншу армійську спецтехніку.
Іншим росіянином, який отримав сербський паспорт, є Віктор Шендрік, раніше служив в «інтелектуальному спецназі» ФСБ «Вимпел».
Він також колишній керівник служби безпеки кількох друзів російського диктатора Володимира Путіна.
Крім того, Руслан Алісултанов та його родина стали громадянами Сербії.
Алісултанов обіймав посаду заступника міністра сільського господарства Чечні та віцемера Грозного, а зараз володіє російськими активами компанії Danone, яка залишила ринок РФ.
Він є наближеною особою до голови Чечні — Рамзана Кадирова.

