Болгарія не має наміру продавати Україні ядерні реактори, які планувалося використати для добудови Хмельницької АЕС. Про це заявив віцепрем’єр країни Атанас Зафіров, наголосивши, що рішення ухвалено на рівні уряду й отримало підтримку всіх партнерів по коаліції. Водночас у Міністерстві енергетики України в коментарі "Суспільному" повідомили, що офіційної інформації з боку Софії не надходило.
За словами Зафірова, Болгарія зосереджена на розвитку власної атомної енергетики, що, на його думку, є стратегічно важливим кроком з огляду на зростання цін на електроенергію в світі.
"Це стратегічно важливе рішення для енергетичної незалежності Болгарії", ‒ зазначив він.
У Міністерстві енергетики України заявили, що поки не отримували жодної офіційної позиції від уряду Болгарії. Там наголосили, що Київ залишається зацікавленим у придбанні обладнання для добудови двох енергоблоків Хмельницької АЕС згідно з рішенням Верховної Ради.
"Добудова Хмельницької АЕС ‒ важливий проєкт для енергетичної безпеки України. Ми переконані, що угода щодо купівлі обладнання є взаємовигідною для обох країн", ‒ зазначили у відомстві.
Нагадаємо, у лютому Верховна Рада України 261 голосом підтримала у другому читанні та в цілому законопроєкт №11392, який передбачає виділення з держбюджету від 600 млн євро до 1,1 млрд доларів на закупівлю реакторів у Болгарії. Йдеться про обладнання, яке Софія придбала в Росії ще у 2015 році, але пізніше відмовилася від реалізації проєкту АЕС "Белене".
Ця ініціатива викликала критику з боку частини експертного середовища, політиків та представників громадськості. Опоненти стверджують, що придбання російських реакторів суперечить задекларованому курсу України на енергетичну незалежність.
Зокрема, кореспондент ZN.UA Ігор Маскалевич у своїй статті "Атомних авантюристів не вгамувати", опублікованій у грудні 2024 року, назвав проєкт добудови ХАЕС "мильною бульбашкою", на якій можуть нажитися керівники енергетичного сектору. Він також висловив сумніви, що Болгарія знайде іншого покупця на реактори типу ВВЕР-1000, окрім України, та зазначив, що сума угоди значно перевищує ту, яку країна сплатила Росії за обладнання.