Через кілька годин після того, як 35 мирних жителів загинули й більше сотні були поранені в результаті удару російської балістичної ракети по Сумах, президент Сполучених Штатів Дональд Трамп назвав цю атаку "жахливою річчю". Потім він ухилився від відповіді, заявивши, що, можливо, це була помилка, і що Росія не хотіла цього робити.
Коментарі Трампа щодо найсмертоноснішого російського удару в Україні цього року різко контрастують не лише з коментарями президента України Володимира Зеленського, — але й з його власним спеціальним представником Кітом Келлоггом. Келлог не став шукати виправдань, без вагань заявивши, що удар Росії по Сумах "перетинає будь-яку межу допустимого".
Кремль заперечує, що навмисно завдає ударів по мирному населенню, хоча це вважається воєнним злочином згідно з міжнародним правом. Однак численні задокументовані випадки свідчать про інше: удари по лікарнях, школах, пологових будинках, театрах — цей список можна продовжувати. Це — усталена воєнна тактика Москви, зазначає Джеймі Деттмер, редактор думок в POLITICO Europe.
За іншого керівництва в США, Пентагон не мав сумнівів у цьому. Американські військові ще у 2022 році зазначали, що "Росія навмисно завдає ударів по цивільній інфраструктурі та невійськовим об’єктах з метою спричинити страждання серед мирного населення та посіяти страх серед українців".
"Удар по Сумах не був помилкою, випадковістю або нещасним випадком. За своєю природою він вписується в давно відпрацьовану тактику Росії — завдавати ударів по центру міста двічі, так званим "подвійним ударом". Це коли за першим ударом, після паузи, слідує другий, з метою вбити або поранити рятувальників і служби швидкого реагування, які прибули на місце трагедії. У Вербну неділю друга ракета пролетіла через п'ять хвилин після першої. Це прораховано", — пише редактор.
Деттмер додає, що російські збройні сили вже давно відомі тактикою застосування подвійних ударів по містах і селищах. Вони неодноразово застосовували цю тактику в Сирії, завдаючи ударів по лікарнях, ринках і житлових будинках в Алеппо та Ідлібі, внаслідок чого загинули багато рятувальників з організації "Білі каски".
"Цей метод нагадує дії снайпера, який спочатку лише ранить солдата, щоб той покликав товаришів на допомогу — і ті потрапили в зону ураження, тільки реалізований у значно масштабнішому вигляді", — вважає редактор.
Саме так Путін вів війну і проти Чечні, коли був прем’єр-міністром: у 1999 році він очолив нищівну бомбардувальну кампанію, яка перетворила столицю Грозний на руїни та змусила понад 100 тисяч людей залишити свої домівки.
"Усе це добре задокументовано, тому те, що Трамп применшує значення того, що сталося, ймовірно, пояснюється бажанням уникнути прямої словесної конфронтації з Кремлем — він, схоже, досі сподівається, що Росія серйозно налаштована на мирні переговори. Але удар по Сумах — ще одне підтвердження того, що Путін лише тягне час і водить його за ніс, як і в усіх попередніх "переговорах", поки не отримає бажаного", — додає редактор.
Нагадаємо, що Ентоні Халпін, урядовий редактор Bloomberg, вважає, що ракетна атака на Суми показала безрезультатність зусиль Трампа щодо припинення війни. Він додає, що в Україні майже немає ознак того, що мирна угода близька.