Чехія вперше у своїй історії стала повністю незалежною від поставок російської нафти, заявили в четвер, 17 квітня, урядовці країни після завершення модернізації потужностей західного нафтопроводу TAL, повідомляє Reuters.
Перші збільшені обсяги поставок через TAL надійшли до центрального нафтосховища в Чехії, заявив прем'єр-міністр країни Петр Фіала.
“Після приблизно 60 років наша залежність від Росії (у поставках нафти) закінчилася”, - сказав Фіала, додавши, що вперше в історії Чехія повністю постачає нафту західними маршрутами.
Наприкінці минулого року чеський трубопровідний оператор MERO завершив модернізацію Трансальпійського нафтопроводу (TAL), який транспортує нафту з танкерів в італійському порту Трієст до Німеччини, звідки вона надходить до Чехії через гілку німецького нафтопроводу IKL.
Модернізація TAL збільшила потужність, доступну для Чехії, до 8 мільйонів тонн на рік — цього достатньо для задоволення річних потреб країни.
Чеська нафтопереробна компанія Orlen Unipetrol використовувала нафту з державних резервів, щоб підтримувати виробництво після зупинки поставок через “Дружбу” з березня, але готується перейти на повне постачання через TAL після збільшення пропускної спроможності.
Після повномасштабного вторгнення РФ в Україну уряд Чехії намагався покласти край залежності від поставок нафтопроводом “Дружба”, який протягом десятиліть транспортував нафту з Росії. На потоки з РФ припадало близько половини річного імпорту нафти в Чехію. Через “Дружбу” досі надходить нафта до Угорщини та Словаччини — країн, лідери яких мають промосковську позицію та зацікавлені у продовженні поставок з Росії.
Згідно зі статистикою Міністерства промисловості Чехії, минулого року країна імпортувала 6,5 млн тонн нафти, з яких 42% надійшло через “Дружбу”. Попередні два роки, наприклад, до 58% поставок припадали на російську нафту. У 2024 році Чехія також отримувала нафту з Азербайджану й Казахстану, а ще невеликі обсяги поставок з Норвегії та Гаяни.