Кредити «5‑7‑9» та замороження боргів: ключові теми діалогу ВАР з Мінагро
Кредити «5‑7‑9» та замороження боргів: ключові теми діалогу ВАР з Мінагро

Кредити «5‑7‑9» та замороження боргів: ключові теми діалогу ВАР з Мінагро

Учасники Всеукраїнської Аграрної Ради (ВАР) зустрілися з Міністром аграрної політики та продовольства України Віталієм Ковалем. У фокусі обговорення були найбільш важливі питання агросектору: доступ до фінансування, функціонування пільгової кредитної програми «5‑7‑9» та проблеми залізничної логістики та меліоративної інфраструктури.

Під час наради очільник ВАР Андрій Дикун наголосив на необхідності всебічної підтримки аграріїв із тимчасово окупованих територій та термінового підписання президентом законопроєкту № 12148 про замороження їхніх кредитів:

«Наші фермери, підприємства яких опинилися в окупації, практично без жодного фінансового захисту. Замороження кредитів за законопроєктом № 12148 — це не просто технічна міра, а шанс  для відновлення після деокупації», — зазначив Андрій Дикун.

Кредити «5‑7‑9» та замороження боргів: ключові теми діалогу ВАР з Мінагро - Фото 1

Окрему увагу сторони приділили темі фінансування середнього аграрного бізнесу, який, на відміну від великих холдингів, має обмежені можливості.

«Якщо говорити про середній аграрний бізнес, ми на сьогоднішній день не можемо напряму працювати з міжнародними фінансовими інституціями — ми пробували за останні 10 років працювати з ЄБРР, з IFC. Це дорого і складно — в них дуже багато документів, які вони вимагають, а також значний «мінімальний чек». Для холдингів це простіше. Ми, середній агробізнес, могли б об’єднуватися в кооперативи по 10–20 господарств, разом подаватися, але в нас немає механізму патронажних дивідендів. Якщо створюємо кооператив, то потім, згідно з законодавством, платимо податки і як кооператив, і як фермер — подвійне оподаткування. Закон про кооперацію є, але ми не можемо ним повноцінно користуватись. А поки цього механізму немає — ми не маємо доступу до коштів, які сьогодні відкрито пропонує Європа», — зазначив Андрій Дикун.

Для агробізнесу є необхідною програма державного кредитування «5‑7‑9», яка потребує подальшого розширення.

«Ми, як середній агробізнес, найбільше користуємося фінансуванням за програмою «5‑7‑9», вона реально працює. Кредити «5‑7‑9» є менш цікавими для великих компаній, бо вони мають прямий доступ до коштів IFC та ЄБРР. А ми до них доступу не маємо, тому для нас ця програма — єдиний реальний інструмент. Якщо можна її розширювати — давайте розширювати, особливо на тваринництво», — підкреслив голова ВАР.

На тлі масштабного недофінансування агросектору Мінагрополітики формує довгострокові рішення для підтримки фермерів та розвитку сільського господарства.

«Мінагрополітики працює над цими питаннями. Зрошення та допомога аграріям, які постраждали від війни — одні з наших пріоритетів. Окремо ми відпрацьовуємо спеціальну програму підтримки аграріїв на тимчасово окупованих територіях із компенсацією збитків та збереженням матеріально‑технічної бази. Також працюємо над ініціативою підтримки релокованих підприємств за принципом «гроші ходять за фермером». Загалом грошова підтримка агросектору важлива для Міністерства. Адже за даними Світового банку, недофінансування галузі складає 828 млрд ₴. Саме тому Мінагрополітики працює над комплексним рішенням — довгостроковими програмами підтримки аграріїв від 3 до 5 років, які будуть прив’язані до відсотка від валової доданої вартості», – зазначив Віталій Коваль.

Серед інших питань, озвучених учасниками ВАР: підвищення держпідтримки прифронтовим підприємствам, відновлення знижки «Укрзалізниці» на вивезення зерна, зміни до мінімальних експортних цін, зміни до методики розрахунку НГО земельних ділянок з урахуванням зволоження, передача меліоративних систем Держрибагентству та вирішення проблеми каналу Дніпро–Донбас, підтримка законопроєкту № 7577 про передачу меліорації держоператорам, впровадження єдиного вантажного залізничного тарифу, пільги для релокованих агропідприємств, дозвіл використовувати право оренди землі як заставу.

ВАР дякує Міністру аграрної політики та продовольства Віталію Ковалю за підтримку ініціатив Всеукраїнської Аграрної Ради, відкритий діалог з аграріями та конструктивну зустріч.

Джерело матеріала
Згадувані персони
loader
loader