/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2Fe8a6af837c47af583c88634f56ccf72b.jpg)
ЄС може замінити допомогу США Україні, підвищивши внески на 0,2% ВВП
Євросоюз зможе компенсувати втрату фінансової допомоги від США для України, якщо Вашингтон відмовиться підтримки. Для цього достатньо підвищити витрати на допомогу лише на 0,21% від річного ВВП країн ЄС.
Про це пише Kyiv Post з посиланням на заяву Крістофа Требеша, директора Центру досліджень міжнародних фінансів німецького інституту Kiel.
ЄС може замінити допомогу США Україні
За його словами, таке підвищення не є суттєвим для бюджету ЄС.
– Мова не про величезні суми. У масштабах бюджету це більше як “пункт на узбіччі”, а не щось критичне, – сказав експерт.
Нині загальна сума допомоги ЄС складає близько €44 млрд. Щоб компенсувати підтримку з боку США, цю суму потрібно збільшити до €82 млрд ($93,3 млрд).
Требеш зазначив, що ключову роль у збільшенні допомоги можуть відіграти європейські інституції та п’ять найбільших економік ЄС – Німеччина, Франція, Велика Британія, Італія та Іспанія.
/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2F5bfab1ae3d331e7f6c6d66e69ca61174.jpg)
Фото: Kiel Institute’s “Ukraine Aid: How Europe Can Replace US Support” report
Ці країни можуть подвоїти свої зусилля – від приблизно 0,1 до 0,2 ВВП. Єврокомісія також може пришвидшити програму фінансової допомоги, щоб збільшити підтримку.
Требеш також наголосив, що менші країни Європи вже демонструють більшу відданість. Так, Данія надала Україні допомоги на майже 2,5% свого ВВП. Естонія, Латвія та Литва – також серед лідерів за відсотком від національного доходу.
Велика Британія – 0,5%, Німеччина – 0,1%. Ці цифри свідчать про нерівномірний рівень участі європейських країн з огляду на їхні економічні можливості.
Військова допомога Україні
Окрема увага військовій допомозі. Зараз США лідирують у постачанні високотехнологічної зброї, зокрема систем HIMARS і Patriot, які буде складно замінити.
За словами експерта, Європа повинна нарощувати власні зусилля – як за рахунок імпорту, так і через підтримку виробництва в Україні.
Тривалі контракти на закупівлю зброї є критичними для того, щоб Україна могла будувати довгострокову оборону.
Ще до того, як Вашингтон почав зволікати з фінансуванням, Київ уже готувався до можливих перебоїв: впроваджував заходи економічної безпеки, шукав нові джерела підтримки.

