Доктор економічних наук, заступник директора Інституту демографії та проблем якості життя НАН України Олександр Гладун розповів, що на і без того погану демографічну ситуацію в Україні, зумовлену високою смертністю та низькою народжуваністю через війну, впливають також міграційні потоки всередині країни та за кордоном. Під час інтерв'ю "РБК Україна" він розповів, що на початку 2022-го в нашій країні в кордонах 1991-го проживали 42 мільйони людей, тоді як на початок 2025-го їхня кількість впала до 34 мільйонів.
Він розповів, що сьогодні чоловіки в Україні живуть приблизно 60 років. Зниження тривалості їхнього життя пояснюється насамперед війною. А у 2019-му — в період ковіду — чоловіки жили 67 років. Але і це на 15-17 років менше, ніж в країнах ЄС.
Що стосується українок, то їхня середня тривалість життя становить 77 років. Це на десятиліття менше, ніж у Західній Європі. За час пандемії середня тривалість життя жінок в нашій країні зменшилася на рік-півтора, проте згодом через війну вона скоротилася ще на 3-5 років.
"Ми не маємо необхідної демографічної інформації, тому точно не можемо вирахувати. Державна служба статистики відповідно до законів, ухвалених у 2022 році, не оприлюднює інформацію про померлих, — розповів Гладун. — Міністерство юстиції України надає загальні дані про народжуваність і смертність, але цього нам недостатньо, щоб точно вирахувати тривалість життя".
Редакторка відділу економіки ZN.UAЮлія Самаєва у статті "Сивий — хіт сезону! Як старіння населення змінює світову економіку і Україну" аналізує, що чекає на світ, де кожен третій — пенсіонер, а молодь не поспішає народжувати.