/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F45%2F98a4a802630db32753aeef2304257450.jpg)
"Може бути багато сюрпризів": посол Ватикану в Україні про вибори Папи Римського і спадщину Франциска I
У останньому посланні Папа Франциск згадав й Україну
Останньою новиною про Україну, яка надійшла до Папи Франциска, що помер сьогодні вранці, був очевидно масований обстріл росіянами Сум. Але згадав про нашу країну понтифік Католицької церкви й у Великодній промові.
Не виключено, що нова людина на цій посаді, може змінити вектор ставлення до українського питання, але в який бік, говорити зарано. Про це розповів в бліцінтерв'ю "Телеграфу" посол Ватикану, апостольський нунцій в Україні, архієпископ Вісвальдас Кульбокас.
- Яке останнє повідомлення про події в Україні отримав Папа Франциск? Чи дізнався він, можливо, що Росія не виконала "Великоднє перемир’я"?
- Про це, навряд чи, адже помер Папа Франциск сьогодні зранку. Скоріш за все це були події Вербної неділі у Сумах. Потім мені вже складно сказати, яку інформацію він мав, адже він не кожного дня зустрічався з керівниками державного секретаріату.
- А коли й що він в останнє говорив про Україну?
- Вчора в його великодньому посланні була згадка про багатостраждальну Україну, молитва за те, щоб прийшов мир (Дослівно фраза про Україну звучала так: "Нехай Воскреслий Христос дарує Україні, розтерзаній війною, свій великодній дар миру і зміцнить усі сторони в зусиллях досягти справедливого й стійкого миру". Крім нашої країни Папа Франциск згадав також Ліван, Сирію, Південний Кавказ, Західні Балкани, країни Африки — Авт.)
- Смерть понтифіка, звісно, викликала жваве обговорення, хто стане його наступником, 267-м Папою Римським. Чи є якісь припущення щодо можливих кандидатур в середині церкви?
- Для людей це цікаво, але я як представник того світу кажу, що всі ці розмови наразі не мають сенсу, тому що може бути багато сюрпризів. Кардинали, коли зустрінуться на Конклаві, поспілкуються та вирішать, хто стане наступним Папою. Тобто це може бути як хтось з кандидатів, про яких зараз всі думають, так і людина, обрання якої навіть не могли припустити. Тож я зовсім не думаю, що тут можна зробити якийсь реалістичний прогноз.
- Можливо, був якийсь фаворит у Папи Франциска? Він когось виділяв, або називав як свого наступника?
- Я думаю, що якби Папа Франциск мав людину, яку хотів би бачити своїм наступником, він би про це сказав. Та ми не почули таких заяв. Але, навіть, якби він й назвав якесь ім'я, це б не мало вирішального значення, бо немає такого династійного права. Адже кардинали вільні у своєму виборі, вони можуть обрати того, кого захочуть, кого їм підкаже Дух Святий.
- Чи є якесь обмеження щодо кількості претендентів, з-поміж яких обиратимуть нового Папу кардинали?
- Теоретично претендентами є чоловіки, охрещені, а таких, думаю, пів мільярда. Але очевидно, що обиратимуть серед вже відомих людей, напевно кардиналів, хоча це й не обов'язково. Тобто за кількістю кандидатів обмежень немає.
- В Україні всі події, в тому числі й обрання нового Папи, примиряють на себе, чи матиме вплив особистість нового понтифіка на українське питання? Чи він діятиме в межах загальної концепції, що визначена церквою?
- Папа є керівником церкві, й новий понтифік, звісно, може мати інше бачення на будь-яке питання, що матиме великий вплив на загальну позицію церкви. Але ми це побачимо після обрання, щось спрогнозувати наразі неможливо. Папа Франциск казав, що треби шукати способи дійти до діалогу, а це може відбутися через різні шляхи. Але він теж хотів підкреслити, що не треба обмежуватися тільки зброєю, тільки війною. Треба думати, як вирішити, як знайти мир політичним, дипломатичним шляхом. А потім вже залишається величезна креативність у всіх – у Сполучених Штатів, Китаю, міжнародної спільноти, України.
- На вашу думку, чим запам'ятається вірянам, вам особисто період правління Папи Франциска?
- Папа Франциск, я б сказав, був завжди молодим духом. Він хотів бачити й церкву молодою, в сенсі креативною. Тобто аби вона не робила тільки так, як ми звикли робити. Я б підкреслив цей аспект – молодість церкви. Другий аспект – це милосердя до всіх, в тому числі до грішників, до тих, хто не вірує. А також значна увага до бідних, до хворих. Й це був величезний дар не тільки для церкви, але й для всього суспільства.
Як повідомляв "Телеграф", серед тих, хто теоретично може стати новим Папою, є українець Микола Бичок — єпископ Мельбурнської єпархії святих апостолів Петра і Павла Української Греко-Католицької Церкви.

