/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F433%2F1b0a899896625d18caff9f4e3585239d.jpg)
Острів Санторіні під загрозою: вчені досліджують підводний вулкан
Один із найвідоміших грецьких островів сьогодні привертає увагу не лише туристів, а й науковців — через можливість виверження підводного вулкану.
Прихована загроза
Незважаючи на те, що останнє виверження на острові Санторіні було у 1950 році, вулканічна активність досі триває.
Наприкінці січня 2025 року сейсмологи повідомили про нову загрозу – підняття підземних шарів острова.
За перші два тижні лютого на Санторіні зафіксували понад 12 тис. поштовхів, через що місцеві жителі були змушені залишити свої домівки.
Вчені досліджують морське дно біля Санторіні
Аби оцінити ризики та створити точні геокарти, наукова експедиція досліджує морське дно цього регіону.
— Ми знаємо про поверхню інших планет більше, ніж про те, що приховано під водами Егейського моря, — зазначає професорка Ізобель Йео.
На борту дослідницького судна наукова команда вивчає гідротермальні отвори — місця, де гаряча вода виривається з-під морського дна, часто біля вулканів. Роботизовані апарати опускаються на глибину, щоб зібрати зразки газів, рідин і гірських порід.
Поки що науковці не мають чіткої відповіді, як саме змішування морської води з магмою впливає на вибухонебезпечність вулкана.
Маршрут експедиції пролягає через кальдеру Санторіні до вулкана Колумбо, що знаходиться за сім кілометрів на північний схід від острова.
Обидва вулкани наразі не становлять безпосередньої загрози, але, на думку фахівців, з часом все може раптово зміниться.
— Дослідження допоможе уникнути надзвичайних ситуацій. Ми зможемо виявити активні і безпечні зони, куди потрібно евакуювати людей у разі виверження, — каже озна з дослідниць Параскеві Номіку.

